Užitočné rady a tipy pre začínajúce newborn fotografky – 1.časť

Zaľúbili ste sa do newborn fotografie a s nadšením skúšate fotiť prvé bábätká. Výsledné fotografie ale stále nemajú vzhľad, aký by ste si priali a fotenie tiež často nedopadne podľa vašich predstáv. Bábätká sa často budia, vôbec sa vám nedarí ich odfotiť, počas fotenia plačú, alebo sa budia pri každom pohybe, pri každom dotyku…

Pri prvom bábätku si poviete, že je to náhoda, že toto bábätko bolo citlivejšie. Keď sa ale situácia opakuje, vaše nadšenie z newborn fotografie opadá a možno aj začnete premýšľať nad tým, že tento žáner jednoducho nie je pre vás.

ako fotiť novorodencov

Takéto, alebo podobné skúsenosti má väčšina začínajúcich newborn fotografiek a ja tiež nie som vínimkou 🙂 Keď som začínala a na sociálnych sieťach som denne videla množstvo dokonalých fotiek spokojne spiacich bábätiek, nadobudla som dojem, že to zvládnem aj ja a bez akýchkoľvek informácií o tomto fotografickom žánri.

Realita ma samozrejme rýchlo vyviedla z omylu 🙂 🙂 🙂 Nespokojné bábätká, ktoré sa pri každom mojom dotyku, alebo pohybe budili a ja som vôbec nevedela, čo s tým.

Odvtedy ubehlo približne 8 rokov a ja sa už dnes teším na každé bábätko, každé fotenie prebieha v pohode a bez zbytočného stresu a bábätká sú počas fotenia spokojné.

V čom je vlastne rozdiel? Čo som sa počas posledných rokov o fotení bábätiek naučila? Čo som v začiatkoch nevedela a dnes už ovládam? O čo by ste sa mali v začiatkoch zaujímať, čo sa naučiť? Čo je vlastne pri newborn fotografii dôležité.?

Informácií, rád a tipov, ktoré by vám v začiatkoch mohli pomôcť, je veľmi veľa a v tomto článku nájdete apoň niekoľko z nich.

Tip č.1 – Spoznajte bábätká, ich správanie, ich potreby

Toto považujem za najdôležitejšiu zručnosť. Bábätká majú svoje potreby a je na nás, newborn fotografkách,  poznať ich a vedieť im prispôsobiť celé fotenie. Napríklad vytvoriť počas fotenia dokonalé prostredie, v ktorom budú bábätká spokojné.

A nemyslím tým, perfektne vybavený ateliér. Ide napríklad o to, že v miestnosti, kde fotíte, zabezpečíte vhodnú teplotu, ktorá by mala byť 25-28°C, alebo že budete bábätko fotiť v tom najvhodnejšom období.

Mali by ste prihliadať aj na to, že každé bábätko je iné. Niektoré takmer celý deň prespia, ani počas fotenia sa vôbec nezobudia, iné sú citlivejšie na každý dotyk, častejšie sa budia. A je iba vo vašich rukách rozhodnúť, aký postup pri fotení rôznych bábätiek zvoliť.

Ako to robím ja?

Hneď na začiatku fotenia si vezmem bábätká na kolená, aby som ich prezliekla. A najmä počas týchto prvých minút zisťujem, čo bábätká potrebujú. Ich správanie mi napovedá, ako mám pri fotení postupovať.

Ak bábätko reaguje na každý môj dotyk, prípadne sa aj zobudí, znamená to, že je citlivejšie a pri fotení potom postupujem inak, ako keď bábätko na moje dotyky nereaguje, vôbec sa nebudí.

Zaujímajte sa o bábätká, o ich potreby a celé fotenie podriaďte im. Nie tomu, čo by ste chceli, nesústreďte sa na to, že chcete urobiť takú, alebo inú fotku. Sledujte bábätko počas celého fotenia, svojimi reakciami a správaním vám bude napovedať, čo robiť a ako pri fotení postupovať. Spokojnosť bábätka dajte na prvé miesto.

Tip č.2 – Rešpektujte povahu každého bábätka

Každé bábätko je iné, každé sa cíti dobre v inej polohe a teda každé fotenie prebieha trošku inak. Niektoré bábätká sa cítia dobre na brušku, iné na boku. Ak  vidíte, že bábätko sa v niektorej z polôh mrví, budí, pravdepodobne vám dáva najavo, že sa necíti úplne pohodlne. Jednoducho to rešpektujte a odfoťte ho inak.

Fotenie bábätka v polohách, ktoré mu nie sú pohodlné, vedie iba k tomu, že sa bude stále budiť, bude nespokojné a vám sa vôbec nemusí podariť ho odfotiť. Ak naopak robíte všetko preto, aby bolo bábätko spokojné, rodičia to vidia a budú od vás odchádzať s veľmi dobrým pocitom a samozrejme vám budú robiť dobrú reklamu.

Tip č.3 – Ovládajte svoju zrkadlovku

U bábätiek sa striedajú krátke cykly hlbokého spánku, ľahkého spánku a času, keď je bábätko hore. A najmä vtedy, keď bábätko počas fotenia zaspí, vy by ste mali byť pripravená rýchlo a dobre ho odfotiť. Pri najcitlivejších bábätkách pravdepodobne nebudete mať čas niekoľko krát skúšať nastavovať vašu zrkadlovku. Mali by ste vedieť rýchlo nastaviť správnu expozíciu, zaostriť a odfotiť.

Ak svoju zrkadlovku neovládate, môže sa ľahko stať, že ak bábätko zaspí, vy ho nebudete vedieť správne odfotiť. Fotografie potom môžu byť tmavé, príliš svetlé, neostré, alebo budú mať rôzne nežiadúce odtiene. Preto odporúčam, naštudujte si ovládanie svojej zrkadlovky, aby vám pri fotení neunikol žiadny krásny moment.

Tip č.4 – Nie je to o rekvizitách

Krásne rekvizity môžu fotografiám dodať šmrnc, alebo vás odlíšiť od konkurencie. Ale nie je to to najdôležitejšie. Množstvo krásnych rekvizít z vás dobrú newborn fotografku určite nespraví.

Oveľa dôležitejšie je pri fotení to, o čom som písala v predchádzajúcich tipoch. V začiatkoch teda šetrite na investíciach do rekvizít a viac investujte do seba, čím sa dostávame k ďaľšiemu tipu.

Tip č.5 – Pozerajte sa na newborn fotografiu komplexne

Keď si prezeráte na internete stovky fotografií spokojne spiacich bábätiek, môžete získať dojem, že je to jednoduché. Newborn fotografiu by ste ale mali začať vnímať ako akékoľvek iné povolanie. V každom je potrebné ovládať viacero zručností.

V newborn fotografii sú dôležité napríklad tieto: rozumieť bábätkám a ich potrebám (ako ste sa dočítali v tipe č.1), vedieť nastaviť vašu zrkadlovku (tip č.3), vedieť napríklad aj pracovať so svetlom, vedieť komunikovať s rodičmi, vedieť bábätká zavinúť a polohovať. Na newborn fotografiu by ste sa teda mali začať pozerať komplexne a ak túžite uspieť v tomto odbore, mali by ste ovládať z každej tejto zručnosti minimálne základy. Z toho vyplýva aj môj posledný tip.

Tip č.6 – Vzdelávajte sa

Newborn fotografia naozaj vyzerá jednoducho, už som o tom písala vyššie. Môže sa zdať, že bábätko iba položíte do košíka, alebo na kožušinku a krásne fotky sú na svete. Ale nie je to úplne tak.

Ako som už tiež písala, aj v tomto odbore je lepšie mať nejaké vedomosti, je dobré poznať postupy a tipy, ako bábätká fotiť, ako ich polohovať, ako zabezpečiť, aby boli spokojné alebo ako vylepšiť fotografie v postprocese. Až keď budete mať tieto znalosti, stane sa pre vás fotenie každého bábätka skutočne jednoduché. Preto určite vzdelávanie nepodceňujte.

Verím, že ak sa vám doteraz pri fotení bábätiek nedarilo, našli ste v článku odpovede, prečo to tak mohlo byť. A o ďaľších tipoch vám napíšem zase nabudúce.

Ďaľšie tipy, ako fotiť bábätká, najdete v eBooku Úvod do sveta newborn fotografie, ktorý si môžete stiahnuť zdarma ( kliknite na obrázok eBooku)

Newborn fotografia

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov