Pár slov o mne

Volám sa Mária Gašparová, som mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou.

Fotografii sa venujem už viac ako trinásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľam moje skúsenosti, ukazujem začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek.

K fotografii som mala vždy blízko. Už ako dieťa som si neustále prezerala rodinné fotoalbumy a hneď z prvej výplaty som si kúpila fotoaparát.

S narodením mojich dcér som tomuto koníčku prepadla úplne. Veľmi som túžila zachytiť každé to krásne a jedinečné obdobia ich života na fotografiách a som šťastná, že dnes už viem, ako to urobiť. Že dokážem autenticky zachytiť akékoľvek  momenty ich detstva.

 Viem, ako ich odfotiť pri ich obľúbených činnostiach, alebo koníčkoch, viem kedykoľvek odfotiť krásne zábery presne podľa mojich predstáv.

Mojim dcéram, ale aj deťom mojich blízkych viem ale vytvoriť aj štylizované fotografie, ak mám práve chuť tvoriť aj niečo kreatívnejšie.

Moju vášeň pre fotografiu som postupne premenila aj na povolanie a podnikanie. Žánrovo som sa zamerala najmä na fotenie maličkých bábätiek, ku ktorému som mala vždy najbližšie. Môžem tak aj pre mojich klientov vytvárať krásne spomienky, napríklad  na prvé dni ich bábätka. Pritom ale robím iba to, čo ma veľmi baví.

Počas mesiaca odfotím šesť až dvanásť bábätiek, pracujem iba pár dní.

Popri fotografovaní bábätiek - práci, ktorú naozaj milujem a neskutočne ma baví, mám dosť času venovať sa mojim dcéram, mojej rodine a mojim ďaľším koníčkom.

Mám čas odviezť deti zo školy, odviezť ich na krúžky, alebo im uvariť zdravú večeru. Mám slobodu rozdeliť si čas po svojom, tráviť ho tým, čo ma baví a čo je pre mňa dôležité a zmysluplné. Nemusím každé ráno vstávať do nejakej nezáživnej práce a tráviť tam presne stanovený pracovný čas.

Žiť takýto "slobodnejší" život mne umožnila práve fotografia. Najmä to, že som sa stala profesionálnou newborn fotografkou, že dnes viem odfotiť maličké bábätká, viem presne čo robiť, aby boli počas fotenia spokojné, alebo ako ešte fotografie upraviť a dodať im profesionálny vzhľad.

Moje fotografie ale nevyzerali vždy profesionálne 🙁

K fotografii som mala blízko už ako dieťa, ale začínala som tak, ako asi mnohé mamičky. S narodením mojej prvej dcéry prišla aj túžba, zachytiť každé to krásne a jedinečné obdobie jej života na fotografiách. Ako to ale urobiť? V rukách som mala digitálnu zrkadlovku, ale absolútne som ju nevedela používať 🙁

Celkovo som o fotografii nevedela vôbec nič. Netušila som, ako je najlepšie fotiť, z akého uhla, v akom svetle a slovo kompozícia mi nič nehovorilo 🙂 A najmä som vôbec nevedela, že by som niečo také mala vedieť 🙂

Výsledné fotografie preto neboli dobré. Tmavé, alebo naopak príliš svetlé, často rozmazané. Ak som použila blesk, fotky strácali atmosféru. Ak som prepla fotoaparát na automatiku, bolo to lepšie, ale takto som tiež nedokázala zachytiť tú správnu atmosféru. Vlastne som iba tak cvakala a čakala krásne fotografie. A tie samozrejme neprichádzali, z čoho som bola zúfala 🙁

Ešte horšie to bolo, ak som skúšala odfotiť maličké bábätko. Stať sa newborn fotografkou bolo mojim snom už dávnejšie a na fotografiách, ktoré som poznala zo sociálnych sietí, som vždy videla spokojné bábätko a vyzeralo to veľmi jednoducho. U mňa sa ale každé fotenie zmenilo na trápenie sa s nespokojným, a plačúcim bábätkom. Vôbec som nevedela, čo s tým a bola som doslova otrávená z každej ďaľšej nevydarenej fotografie 🙁

Takto👆👆👆 kedysi vyzerali moje fotky a ja som vôbec nevedela, čo s tým 🙁

Až v roku 2010, keď sa mi narodila druhá dcéra, som si povedala dosť! Musí sa to predsa dať aj inak! Po piatich rokoch plných nevydarených fotografií som si konečne uvedomila, že bez nejakého vzdelania to asi nepôjde. Obdivovala som práce skúsenejších fotografov a rozhodla som sa, že sa to naučím aj ja. Začala som čítať dostupnú literatúru, časopisy a knihy o fotografii. Často som sa ale stretávala s príliš zložitými návodmi, ktorým som vôbec nerozumela 🙁

Nevzdávala som sa, navštívila som prvé kurzy digitálnej fotografie a konečne som sa posunula o krôčik vpred. Dozvedieť sa ale niečo o fotení detí, alebo úplne malých bábätiek (čo bolo mojou srdcovou záležitosťou už vtedy), bolo u nás nemožné.

A tak prišli prvé online kurzy, eBooky a webináre popredných fotografov a najmä detských a newborn fotografiek z rôznych kútov sveta. Získané informácie som vždy hneď skúšala v praxi a moje fotografie sa konečne začali meniť. Cítila som obrovskú radosť z každej ďaľšej vydarenej fotografie, ktorá bola presne podľa mojich predstáv.

Dnes už viem, ako odfotiť úplne malé bábätká, deti alebo rodiny

Viem ako vytvoriť čierno-biele fotografie

Alebo ako zachytiť  na fotografii atmosféru zapadajúceho slnka...

Tým, ako som sa o fotografii dozvedala stále viac, sa ale vynárali ďaľšie a ďaľšie otázky. Prečo moje fotografie, odfotené kvalitným fotoaparátom aj objektívom nemajú ten želaný efekt? Ako fotografie upravovať a aký softvér na to použiť? 

Hľadala som ďalej a postupne som sa začala zdokonaľovať aj v úpravách fotografií, napríklad vo Photoshope. Nájsť ale u nás kurzy, alebo webináre o úpravách v štýle, ktorý sa mi páčil, bolo tiež nemožné. Preto som sa opäť všetko učila od zahraničných fotografov a fotografiek. To bolo náročné finančne, ale najmä časovo. V začiatkoch som totiž tejto "fotografickej angličtine" vôbec nerozumela, trávila som hodiny pri počítači prekladaním a hľadaním správnych návodov 🙁

Už vtedy som si hovorila, prečo nie sú takéto kurzy dostupné v našom, alebo českom jazyku? O čo by to bolo pre mňa jednoduchšie.

Úpravou fotografií vo Photoshope viem ešte podporiť atmosféru, ktorú som zachytila už pri fotení

Vo Photoshope si dokážem vytvoriť svoje vlastné svety

Alebo aj takéto "moving pictures" ...

Dnes som ale naozaj rada, že som prešla túto cestu. Najmä že som prekonala všetky tie počiatočné prekážky, že som sa nenechala odradiť počiatočnými neúspechmi a že som investovala do vzdelania. Dvanásť rokov hľadania, štúdia, prekladov, sedenia pri počítači a skúšania rôznych techník sa oplatilo, moje fotografie sú konečne presne podľa mojich predstáv a najmä sa môžem venovať aj profesne tomu, čo ma tak veľmi baví. 

Moja cesta ma doviela až k profesionálnej newborn fotografii. Som členkou APNPI (Asociácie akreditovaných profesionálnych svetových newborn fotografov).

Pre mojich klientov dokážem vytvoriť krásne fotografie ich bábätka a prácu si dokážem zorganizovať tak, aby som poobedia mohla tráviť s mojimi dcérami a venovať sa rodine.

Stále ma veľmi baví najmä fotografovanie mojich dcér, našej rodiny.

Ako upraviť fotky vo Photoshope

Som sťastná, že môžem denne pre moje dcérky, pre mojich blízkych a priateľov vytvárať krásne fotografie, ktoré si radi prezerajú aj po rokoch.

Spomienky na to, ako deti objavujú svet, ako sa venujú svojim koníčkom, priateľom, alebo na naše spoločné chvíle...

Všetky informácie, ktoré som o fotografii získala, dokážem preniesť aj na fotografovanie mobilom a aj mobilom vytvoriť pútavé fotografie so zaujímavou atmosférou.

Počas posledných rokov som získala množstvo informácií (nielen) o detskej fotografii. Stala som sa profesionálnou newborn fotografkou a dnes už viem, ako odfotiť v každej chvíli čo najkrajšie fotografie, ako fotiť v rôznom prostredí, či už v exteriéri, interiéri, alebo v profesionálne vybavenom ateliéri. Viem, na čo všetko musím pri fotení myslieť, aby boli fotografie vždy čo najlepšie.

Často sa ale vraciam do chvíľ, keď som začínala a nedokázala som nájsť ucelené, zrozumiteľné návody v našom jazyku.

Práve preto som vytvorila tieto stránky...

Verím, že moje znalosti môžu teraz pomôcť aj vám a vy už nemusíte tráviť hodiny pri počítači hľadaním tých správnych návodov. Môžete čerpať z môjho know-how a z mojich dlhoročných skúseností s fotografiou. A to hneď niekoľkými spôsobmi:

  • prostredníctvom blogu, kde v každom z článkov zdieľam inšpiratívne tipy z praxe, alebo rozoberám niektorý z problémov, s ktorými sa v začiatkoch najčastejšie stretávate. Napríklad ako fotiť digitálnou zrkadlovkou, ako zavinúť bábätko, ako upraviť pleť bábätka na newborn fotografiách, ako fotiť ostré fotografie, ako fotiť v slabom svetle, alebo napríklad ako odfotiť deti v repkovom poli. články nájdete tu>>
  • prostredníctvom ebookov a online kurzov,ktoré už pomohli
0
ženám, ako ste vy, mamám fotografkám a začínajúcim newborn fotografkám.
  • Nájdete v nich ucelené, komplexné a jednoducho - ženskou formou vysvetlené návody, ako odfotíte deti zrkadlovkou, alebo mobilom, ako profesionálne odfotíte maličké bábätká, alebo ako upravíte fotografie (nielen) vo Photoshope - všetky eBooky aj online-kurzy nájdete tu>>
  • Na mojej facebook fan page MayaG.photography>>, alebo na instagrame MáriaGašparováMayaGphotography>> , kde sa môžete inšpirovať mojimi fotografiami a tiež príbehmi a fotografiami zo zákulisia ich vzniku.
  • V skupinách na facebooku, kde na vás čakajú rovnako naladené ženy, mamy fotografky, začínajúce a pokročilé newborn fotografky a moja ďaľšia podpora.  Pozývam vás do skupín Úvod do sveta newborn fotografie>>Mamy fotografky>>

Ja sa budem veľmi tešiť, ak vám moje znalosti akokoľvek pomôžu a ak vás budem môcť sprevádzať na vašej ceste za krásnymi fotografiami...

Mária Gašparová

 \"\"