Čarovné prázdninové fotografie

Letné prázdniny sú ideálnym obdobím na rozšírenie vašich rodinných fotoalbumov. Mnohé z vás sú počas roka zaneprázdnené bežnými pracovnými a domácimi povinnosťami, deti trávia čas v škôlke, škole, na krúžkoch, alebo písaním úloh a preto často nezostáva veľa času na fotografovanie.

Počas leta si ale s deťmi zvyčajne užívate viac spoločných chvíľ. Cez prázdniny máte viac voľného času, navštevujete s deťmi zaujímavé miesta, jazdíte na dovolenky a výlety, trávite viac času s priateľmi, posedením na terasách, alebo pri vode.

To všetko sú skvelé príležitosti vytiahnuť častejšie fotoaparát, alebo mobil a tieto spoločné chvíle premeniť aj na čarovné prázdninové fotografie.

Počas leta budete mať aj viac času sústrediť sa na rôzne detaily fotografie, vďaka ktorým môžete odfotiť krajšie, zaujímavejšie zábery vašich detičiek, vytvoriť neobyčajné momentky, z ktorých sa budete tešiť aj po rokoch. V tomto článku som pre vás zhrnula niekoľko profesionálnych tipov, ako na to.

V článku tiež nájdete niekoľko inšpiratívnych námetov na čarovné prázdninové fotografie. Niektoré nebudú pre vás žiadnou novinkou a pravdepodobne podobné fotografie deťom bežne robíte. Iné by vám možno ani nenapadli. Preto verím, že každá z vás nájde v článku inšpiráciu.

Lenivé letné rána

Počas bežných dní sa ráno vačšinou ponáhľame a na takéto fotografie nemáme čas. Letné mesiace sú ale ideálnym obdobím aj na fotografie spiacich, alebo práve sa prebúdzajúcich detí.

Ráno máte viac času a krásne ranné svetlo sa do detských izieb dostane skôr, ako počas ostatných mesiacov roka. A detská izba zaliata takýmto ranným svetlom = ideálny čas na čarovnú momentku. Pootvorte potichu dvere, zaostrite a krásna spomienka je na svete.

Tip č.1

Vašim fotografiám dodáte na zaujímavosti, ak vyskúšate odfotiť vaše deti cez niečo, alebo spoza niečoho. Využiť môžete čokoľvek, napríklad dvere, okno, záclonu, kvety, stĺpy. Príklad vidíte na fotografii nižšie, ktorá je odfotená spoza pootvorených dverí, alebo na ďaľšej fotografii, ktorú som odfotila cez okno.

Pred dažďom, v daždi a po daždi

Určite ste už počuli, že svetlo je vo fotografii najdôležitejšie. Ak budete fotiť v neobyčajnom, nezvyčajnom svetle, fotografie budú vždy zaujímavejšie. Práve také je napríklad svetlo pred dažďom, v daždi a po daždi. Odporúčam vám vyskúšať si fotenie aj v takomto svetle, vašim letným fotografiám dodá zaujímavú atmosféru.

Práve počas teplých, prázdninových dní je ideálne obdobie na fotenie detí v daždi. Vďaka teplému počasiu deti určite neprechladnú a verte mi, veľmi si takéto fotenie užijú.

Tip č.2

Nám ženám, mamám, začínajúcim fotografkám často robí problém tá technickejšia stránka fotografie.

Nastavenia fotoaparátu, alebo presné zaostrenie boli určite pre mňa v začiatkoch španielskou dedinou a práve preto som sa veľmi dlho trápila s nevydarenými fotografiami, neostrými, príliš svetlými, alebo naopak tmavými.

Máte to aj vy rovnako?

Poradím vám to, čo pomohlo aj mne - naštudujte si, ako práve vaša zrkadlovka, alebo bezzrkadlovka pracuje, ako nastavíte základné parametre Clonu, Čas, ISO a ako presne zaostríte.

A aj keď sa to môže zdať zložité, verte mi, nie je to tak a je to v podstate celkom jednoduché. Každopádne ak zvládnete aspoň základy týchto nastavení, určite vám to pomôže zo začarovaného kruhu nevydarených fotografií.

A ak budete ovládať vašu zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku, môžete sa viac sústrediť na všetky ďaľšie dôležité prvky fotografie, napríklad kompozíciu, alebo prácu so svetlom, ľahšie aj vystihnete ten správny moment, alebo správny výraz tváre.

Letné ovocie

Melóny, marhule, černice, maliny, jabĺčka, čerešne – ovocie, ktoré patrí k letu a určite patrí aj na čarovné prazdninové fotografie. Vyskúšajte odfotiť zábery, na ktorých si detičky na tomto typickom letnom ovocí pochutnávajú.

Ideálne pre deti, ktoré sú práve vo veku, kedy ani chvíľku neobsedia a vy máte problém ich vôbec odfotiť. Pri papaní sa aspoň na chvíľočku zastavia a vy môžete fotiť.

Tip č.3

Nepekné odlesky na fotografiách, alebo aj rozmazanie - za tým všetkým môže stáť špinavý objektív. Odporúčam nepodceňujte vyčistenie objektívu. Najmä pri fotení mobilom, ktorý máme neustále v rukách a našimi dotykmi často objektív znečistíme.

Domáci miláčikovia

Ak odfotíte vaše deti pri hre s domácim miláčikom, vždy z toho budú krásne fotografie. Nechajte veciam voľný priebeh, dovoľte deťom baviť sa a vy iba nenápadne stláčajte spúšť.

Tip č.4

Ostrosť fotografie je dôležitou vlastnosťou. Zaostrite vždy čo najpresnejšie na oko, alebo aspoň na tvár. Opäť to platí, aj ak fotografujete iba mobilom.

S priateľmi

Čarovné prázdninové fotografie na milión rôznych spôsobov vytvoríte, ak budete fotografovať deti pri hre s kamarátmi. Tu netreba žiadne rady. Úplne postačí, ak ich necháte hrať sa, byť deťmi a vy to iba pozorujte a odfoťte.

Tip č.5

Ak fotíte digitálnou zrkadlovkou, nastavte čo najväčšiu clonu. Pozadie na fotografiách bude rozostrené a tým dodáte fotografii hĺbku. Rôzne režimy, ktoré rozostreniu pozadia pomôžu, je možné nastaviť už aj pri fotografovaní mobilom.

Detaily

Celkový obraz o letnom príbehu vašich detí dotvoríte fotografiami detailov. Malé, detské ručičky, ružová gumička do vlasov, autíčko v chlapčenskej ruke, vlasy vyblednuté od slnka, ústa špinavé od malín…To všetko k detstvu a k prázdninám patrí. Odfoťte to.

Tip č.6

Dajte si pri fotografovaní pozor na to, čo sa nachádza v pozadí za vašim dieťaťom. Príliš svetlé miesta, neporiadok, alebo rôzne farebné predmety, strhávajú pozornosť a môžu dojem z fotografie pokaziť.

Zozadu

Dieťa sa nemusí vždy pozerať a usmievať do objektívu, aby z toho bola čarovná prázdninová fotografia. Odfoťte deti aj zozadu, ako sa prechádzajú, behajú alebo ako sa venujú akejkoľvek inej obľúbenej činnosti.

Obľúbené hry, hračky a činnosti

Vaše dieťa sa zaujato hrá s obľúbenou hračkou? Alebo sa práve sústredí na obľúbený šport? Skvelá príležitosť na čarovnú prázdninovú fotografiu.

Tip č.7

Zo sociálnych sietí sme denne zasypané dokonalými fotografiami detí, v krásnych šatách, v dokonalom prostredí a s úsmevom na tvári. A samozrejme, že môžeme byť ovplyvnené tou dokonalosťou.

Často potom fotíme iba krásne a zaujímavé miesta a udalosti, snažíme sa na fotografiách o dokonalosť, fotíme v podstate pre sociálne siete. Patrí to k dnešnej dobe.

Čarovné prázdninové fotografie ale nemusia byť iba dokonalé. Pokúste sa zamerať pri fotení aj na obyčajné momenty zo života vašich detí. Odfoťte ich aj strapaté, akokoľvek oblečené a fotografie nemusia byť dokonalé ani technicky. Ak chcete zachytiť nejaký moment, niekedy jednoducho ani nestihnete upratať neporiadok v pozadí, alebo úplne presne zaostriť. Aj takéto nedokonalé fotografie ale budú pre vás v budúcnosti krásnou spomienkou.

Fotím už niekoľko rokov a to ma naučilo, že takéto obyčajné - často nedokonalé momentky, majú pre nás spätne obrovskú hodnotu. Veľmi rady si ich aj s dcérami, alebo aj s celou rodinou prezeráme a vraciame sa k nim.

Pri vode a vo vode

V rámci čarovných prázdninových fotografií je toto taká povinná jazda 🙂 Fotografie detí blázniacich sa vo vode, skáčucich do vody, alebo hrajúcich sa pri vode, jednoducho musíte mať.

V poli alebo na lúke

K letu neodmysliteľne patria obilné, alebo napríklad slnečnicové polia a rozkvitnuté lúky. Vyberte sa niekedy večer, pri západe slnka na takéto miesta, opäť nechajte detičky hrať sa a vytvorte čarovnú prázdninovú fotografiu. Aj takéto fotenie si deti veľmi užijú.

Dovolenky a výlety

Každá dovolenka a výlet je rovnako príležitosťou vytvoriť čarovnú prázdninovú fotografiu. Vaše detičky a v pozadí more, jazero, zámok, hory, mestá, aquapark alebo pamiatky, ktoré ste navštívili. Takéto fotografie vám vždy pripomenú krásne letné zážitky.

Západy slnka a dúhy

K letným mesiacom rovnako patria aj krásne západy slnka, alebo napríklad aj dúhy.  A aj to môžete využiť na vytvorenie čarovných prázdninových fotografií.

Tip č.8

Profesionálna foto výbava vám môže poskytnúť viac možností pre kreatívnu tvorbu a kvalitnejšie fotografie. To ale neznamená, že ak ju nevlastníte, alebo nemáte práve po ruke, nemôžete fotiť. V dnešnej dobe odfotíte čarovné prázdninové fotografie aj mobilom. Najnovšie typy dokážu odfotiť naozaj krásne, ale zároveň aj kvalitné fotografie.

Niekoľko fotografií odfotených mojim mobilom

Dodatočné úpravy

Vašim  prázdninovým fotografiám môžete dodať čarovnú atmosféru napríklad aj dodatočnou úpravou. Môžete pridať kontrast, zvýrazniť farby, alebo odstrániť nežiadúce prvky z fotografie. Na to môžete použiť rôzne programy a aplikácie v mobile, určite máte svoje obľúbené.

Ja fotografie upravujem vo Photoshope, pretože je jednoduchý a dáva mi mnoho možností pre kreatívnu tvorbu. Príklad takej úpravy vo Photoshope vidíte na fotografii nižšie. Pre úpravy fotografií v mobile používam aplikácie Photoshop Fix, Photoshop Expres, alebo Lightroom.

Fotografia po úprave vo Photoshope

Fotografia pred úpravou vo Photoshope

Ak chcete vašim prázdninovým fotografiám dodať ešte väčšie čaro, určite pomôžu aj dodatočné úpravy.

Posledný tip

Ak to aj bežne nerobíte, dajte si vaše čarovné letné fotografie aj vytlačiť, alebo vytvorte fotoknihu. Verte mi, je to úplne iný pocit, prezerať si vytlačené fotografie, ako si ich prezerať iba v počítači, alebo mobile.

Verím, že ste v článku našli inšpiráciu a budem sa tešiť, ak sa o vaše čarovné prázdninové fotografie podelíte v skupine na facebooku Mamy fotografky. S vašimi fotografiami sa teraz môžete v skupine zapojiť aj do súťaže.

Ďaľšie inšpiratívne rady ako fotiť deti, nájdete aj v eBooku Mama fotografkou, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>.

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov