6 tipov pre krajšie jarné portréty

Tešíte sa, kedy po zime konečne vykukne slniečko a s nadšením sa vyberiete fotiť do prírody. Keď sa ale potom pozriete na fotografie, často príde sklamanie. Nepekná, často až krikľavá zelená, zelené odtiene pleti, svetlé fľaky sa striedajú s príliš tmavými a vy premýšľate, čo ste urobili zle, veď jarná príroda je taká krásna. Prečo to nie je na fotografiách rovnako?

Tieto problémy na jarných fotografiách spôsobuje niekoľko faktorov. Stačí ale iba pár drobných zmien a výsledky budú oveľa lepšie. Aké zmeny to sú, sa dočítate nižšie v článku. Ešte pred tým sa pozrite na to, čo problémy na jarných portrétoch spôsobuje.

Čo tieto problémy spôsobuje?

Častou „chybou“ je, vybrať sa fotiť počas slnečného dňa v čase, keď je slnko ešte vysoko a je veľmi silné. Je potom úplne prirodzené, že na fotografiách budete mať príliš svetlé a príliš tmavé miesta-tiene, ktoré silné slnko v takomto čase reálne v prírode vytvára. Fotoaparát to nedokáže spriemerovať a nejakým spôsobom pri samotnom fotení upraviť.

Ak v takomto čase fotíte zrkadlovkou a zaexponujete na miesto v tieni a podľa tohto miesta zvolíte nastavenia zrkadlovky, zrkadlovka vyhodnotí údaje o svetelných podmienkach z tohto miesta. Všetko v tieni bude potom na výslednej fotografii pekné, ale miesta, ktoré v tieni nie sú, budú na fotografii príliš svetlé. Práve toto presvetlenie potom môže spôsobiť tú krikľavú zelenú.

Ak to urobíte opačne a zaexponujete na slnkom presvetlené miesto, všetko vo svetle bude na výslednej fotke dobré, ale zase miesta v tieni môžu byť na fotografii príliš tmavé.

Podobne je to aj pri fotení mobilom, ani ten nedokáže nejakým spôsobom spriemerovať rozdiel medzi svetlom a tieňom a na fotografiách tie rozdiely budú vidieť.

Tým nechcem povedať, že fotiť počas dňa sa nemá, alebo že je to zlé. Chcem povedať iba to, že toto je fakt, je potrebné sa s tým zmieriť a ak budete fotiť počas slnečného dňa, tak sa tieto problémy na vašich fotografiách môžu vyskytnúť.

Ak sa naopak chcete týmto problémom vyhnúť, na vašich fotografiách vám vadia a prekážajú, vyskúšať môžete niektorý z týchto tipov:

6 tipov pre krajšie jarné fotografie:

 • Zlatá hodinka
 • Keď je zamračené
 • Rovnomerne osvetlená celá scéna na fotografii
 • Vyváženie bielej a formát Raw
 • Vhodné farby oblečenia a doplnkov
 • Dodatočné úpravy

Zlatá hodinka

Predpokladám, že ste už niekedy o zlatej hodinke počuli. Je to čas, tesne pred západom slnka, alebo aj po východe slnka. Svetlo je v tomto čase teplejšie a jemnejšie a na fotografii vám takmer samé vytvorí krásnu atmosféru.

Porovnajte si tieto dve fotografie. Sú odfotené na rovnakom mieste, rozdiel je iba v čase fotenia. Prvá fotografia bola odfotená približne o 14.30 a druhá fotografia o 19:00. Fotografie nie sú nijako upravené.

Svetlo zapadajúceho slnka vytvorilo na fotografii krásnu atmosféru a preto je podľa mňa fotenie v tomto čase vhodnejšie. Ja už roky fotím najčastejšie práve pred západom slnka.

Keď je zamračené

Pri fotení v zamračenom počasí, bude v podstate celá scéna približne rovnako osvetlená, nevznikajú tie veľké rozdiely medzi svetlom a tieňom, teda ani tie fľaky na fotografiách. Osobne fotím oveľa radšej keď je mierne zamračené, ako počas slnečných dní.

Pokiaľ ste mamina malého dieťatka, ktoré stále behá z jedného miesta na druhé, fotenie počas takýchto zamračených dní je pre vás oveľa vhodnejšie, ako fotenie počas slnečného dňa. Pretože kamkoľvek vaše dieťatko odbehne, svetelné podmienky sú všade rovnaké, na fotografiách sa nestane, že dieťa bude mať na tvári svetlé fľaky a v pozadí bude tráva krikľavo zelená a ak napríklad fotíte zrkadlovkou, nemusíte stále meniť nastavenia, aby boli fotografie zaexponované správne.

Rovnomerne osvetlená celá scéna na fotografii

Ak nemáte možnosť fotiť keď je zamračené, mali by ste si ustrážiť, ako a z akého uhla fotíte, čo sa napríklad nachádza v pozadí za osobou, ktorú fotíte. Odporúčam fotiť tak, aby bola celá scéna na fotografii rovnomerne osvetlená.

To znamená, že ak napríklad postavíte svoje dieťa do tieňa, dajte si pozor na to, aby aj pozadie za ním bolo v tieni. Často sa totiž práve na pozadí vyskytujú tie nepekné, krikľavé, presvetlené fľaky a práve fotením rovnomerne osvetlenej celej scény, tomu môžete predísť.

Jarné fotografie

Nežiadúce odtiene pleti

Bežným problémom na jarných fotografiách býva aj nepekný, zelený odtieň pleti. Je to spôsobené odrazom zelenej farby napríklad od trávy, stromov a je to úplne prirodzený fyzikálny jav. Ak by ste fotili napríklad v modrej izbe, na pleti sa odrazí modrá farba.

Čiastočne to môžete napraviť správnym nastavením vyváženia bielej. Vyváženie bielej zvoľte vždy podľa toho, či fotíte v slnečnom počasí, alebo či je zamračené, prípadne fotíte v tieni, alebo s bleskom. Presný postup, ako nastaviť vyváženie bielej na zrkadlovke, nájdete v návode na použitie vašej zrkadlovky.

Nežiadúce odtiene pleti vylepšíte aj dodatočnými úpravami, napríklad vo Photoshope. V tomto prípade je lepšie fotiť do formátu Raw, nie JPG. Odstránenie nežiadúcich odtieňov pomocou dodatočných úprav je práve pri formáte Raw oveľa efektívnejšie, ako pri formáte JPG.

Na pôvodnej fotografii pred úpravou vidíte nepekný, šedivý odtieň pleti.

Vhodné farby oblečenia a doplnkov

Toto už je len taká vychytávka, ktorá môže vaše fotografie ešte vylepšiť. Šaty, alebo doplnky voľte vo farbách, ktoré sú kontrastné k pozadiu. Ak napríklad fotíte vaše dieťa v tráve, oblečte ho do farieb kontrastných k zelenej.

Inšpirovať sa môžete napríklad kvetmi v prírode. Tie majú väčšinou zelené listy a rôzne sfarbené kvety. Skúste si všímať, ktoré kombinácie sa vám páčia a použite to pri fotení. Ak teda bude napríklad vaše dieťa sedieť v zelenej tráve, šaty, alebo doplnky zvoľte vo farbe takýchto kvetov. Dieťa potom na fotografii krásne vynikne.

Ako fotiť deti v repkovom poli

Aj vám vždy, na jar, keď prechádzate okolo nádherne rozkvitnutého repkového poľa napadne, ísť tam odfotiť vaše detičky? Mne každoročne 🙂 a predpokladám, že mnohé z vás to máte rovnako. Repkové fotografie sú jednoducho veľmi obľúbené.

Počas posledných rokov som fotila v repkovom poli mnoho krát. Niekoľko tipov, ktoré by ste pri takomto fotení mohli využiť, som vložila do samostatného článku Praktické tipy, ako fotiť deti v repkovom poli.

Dodatočné úpravy

Vaše fotografie môžu byť krásne aj bez akejkoľvek úpravy. Dodatočnými úpravami ich ale môžete ešte vylepšiť, dodať im profesionálnejší vzhľad, odstrániť nežiadúce prvky, alebo vylepšiť pleť.

V dnešnej dobe môžete na úpravy využiť množstvo editorov, alebo aplikácií v mobile. V obidvoch prípadoch ja používam Photoshop.

Vo Photoshope môžete robiť úpravy na 1000 spôsobov, s použitím rôznych techník, či už jednoduchších, s využitím iba niekoľkých nástrojov Photoshopu, alebo efektívnejších úprav pomocou vrstiev úprav a masiek. Pomocou takýchto úprav môžete urobiť jemné vylepšenia farieb, svetelnosti, alebo kontrastu…

fotografia pred úpravou

fotografia po jemných úpravách

Prípadne môžete urobiť na fotografii komplexnejšie zmeny svetelnosti a farebnosti…

Na túto fotografiu som postupne aplikovala niekoľko vrstiev úprav Curves/Krivky, pomocou ktorých som zosvetlila môj hlavný motív a stmavila pozadie, pomocou vrstviev úprav Levels/Úrovne a Color Balance/Vyváženie farieb som upravila farebnosť, pomocou vrstvy úprav Brightness and Contrast/ Jas a kontrast som pridala kontrast.

Na rýchle a jednoduché úpravy fotografií priamo v mobile môžete využiť aplikáciu Photoshop Expres

Po otvorení aplikácie Photoshop Express zvoľte v hornej lište možnosť EDIT (1.) a následne zvoľte fotografiu, ktorú chcete upraviť. V spodnej lište sa vám zobrazia možnosťi výberu z rôznych štýlov úprav (2.) a keď na niektorú kliknete, zobrazí sa vám výber z ďaľších možností (3.), pri každej ešte môžete ovládať intenzitu úpravy (4.).

V tejto aplikácii môžete pridávať na fotografie aj rôzne efekty (5.), samozrejme môžete fotografie orezať (6.), alebo pridať text (7.).

Zhrnutie

Pre krajšie jarné portréty:

 • vyskúšajte fotenie pri západe slnka, alebo keď je mierne zamračené
 • dajte si pozor na rovnomerne osvetlenú celú fotografovanú scénu
 • nežiadúce odtiene pleti vylepšite správnym nastavením vyváženia bielej, prípadne dodatočnou úpravou, foťte do formátu Raw
 • farby oblečenia a doplnkov voľte kontrastné k pozadiu
 • fotografie vylepšite dodatočnými úpravami

Verím, že aj v momentálnej situácii bude stále možné chodiť do prírody a že budete môcť tieto tipy vyskúšať. Budem veľmi rada ak mi napíšte, ako sa vám darilo inspiracie@mariagasparova.sk.

Ďaľšie inšpiratívne rady a tipy pre krajšie fotografie nájdete v eBooku Mama fotografkou, ktorý si môžete stiahnuť zdarma (kliknite na obrázok eBooku).

Mária Gašparová
Viac ako jedenásť rokov sa venujem fotografii, som mamou fotografkou a som profesionálnou newborn fotografkou. Som autorkou projektu Mama fotografkou, v ktorom poskytujem ženám, mamám, začínajúcim fotografkám a newborn fotografkám jednoduché, ucelené a zrozumiteľné návody, ako odfotiť krásne fotografie detí, alebo bábätiek a ako ďaľšími úpravami fotografie ešte vylepšiť a dodať im profesionálny vzhľad. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov

 • eBook zdarma MAMA FOTOGRAFKOU

  Inšpiratívny eBook o prepojení materstva a fotografie s konkrétnymi radami a tipmi, ako odfotiť deti čo najkrajšie, alebo ako vylepšiť fotografie vo Photoshope

 • Najnovšie články
 • Kategórie