Prečo krásny slnečný deň nie je najvhodnejší na fotografovanie detí v exteriéri

Aj vás krásne slnečné dni často vylákajú odfotiť vaše deti v prírode? Krásne slnečné dni sú veľmi často považované za najvhodnejšie na fotenie detí, rodín, alebo všeobecne portrétov.

Aj ja som si kedysi myslela, že práve počas takýchto dní urobím mojim dcéram najkrajšie fotografie. Keď som si ale večer prezerala fotky v počítači, často som bola veľmi sklamaná. Príliš kontrastné tiene na ich tvárach, nepekné kontrastné farby, často mali moje dcéry oči v tieni, alebo na fotkách žmúrili. Fotografiám celkovo chýbala atmosféra.

Máte aj vy z fotografií odfotených počas slnečných dní rovnaký pocit? Nie ste s fotografiami spokojná? Alebo len máte pocit, že fotografiám niečo chýba? V tomto článku vám priblížim, prečo to tak môže byť.

Nájdete v ňom odpovede najmä na tieto otázky:

  • prečo takéto slnečné dni nie sú na fotografovanie portrétov práve najvhodnejšie
  • s čím by ste mali pri fotografovaní v takomto krásnom počasí počítať
  • čomu by ste sa mali vyhnúť
  • kedy je vhodnejšie deti odfotiť
  • ako si poradíte, ak nemáte inú možnosť a musíte fotiť počas slnečného dňa

Prečo nie?

Rôzne druhy svetla majú rozdielne vlastnosti. Svetlo môže byť teplé, alebo studené, tvrdé, alebo mäkké. Počas krásnych slnečných dní je slnko veľmi silné a vytvára takzvané tvrdé svetlo. Tvrdé svetlo je charakteristické tým, že tiene majú ostré obrysy, je kontrastnejšie a dramatickejšie.

Na fotografiách sa to potom prejaví tak, že takéto tvrdé svetlo môže vykresliť na rôznych častiach tváre, alebo celej postavy nepekné, kontrastné tiene. Práve preto nie je pri fotografovaní portrétov práve najvhodnejšie.

Ďaľším problémom je, že silné slnko je deťom nepríjemné a môže ich nútiť žmúriť.

Ak navyše fotografujete v čase, keď je slnko ešte veľmi vysoko – smeruje zhora, oči budú vždy v tieni a to opäť nevyzerá na fotografiách moc pekne.

Nechcem tým povedať, že fotiť počas slnečného sa vôbec nemá a že je to vždy zlé. Ak aspoň trošku rozumiete práci so svetlom, dokážete aj takéto kontrastné svetlo pri fotení kreatívne využiť a urobiť aj počas slnečných dní krásne fotografie.

Určite ale skôr pri starších deťoch, alebo spolupracujúcich „modeloch a modelkách“, ktoré budú vždy stáť tam, kde potrebujete, kde je svetlo pre vás prijateľné, ktoré napríklad aj vydržia na mieste, ak by ste chceli použiť odraznú dosku, alebo iný zdroj svetla na vykrytie neželaných tieňov.

Pri menších deťoch, ktoré sú práve vo veku, keď ani na chvíľočku neobsedia, sú ale tieto techniky väčšinou nepoužiteľné. Preto je vhodnejšie fotiť ich v inom čase, alebo pri inom type svetla. Napríklad pri západe slnka, alebo keď je mierne zamračené. Svetlo bude rovnomerne rozptýlené a nebude vytvárať neželané, príliš kontrastné tiene.

Fotografovanie v tieni

Jedným z riešení, ktoré sa vám počas slnečného dňa môže ponúkať, je fotografovanie detí v tieni. Toto ale v niektorých prípadoch tiež nemusí byť ideálne.

Ak sa napríklad presuniete do tieňa stromu, musíte počítať aj s tým, že celá fotografia a teda aj pleť dieťaťa, môžu mať vplyvom odrazu farieb zelený farebný odtieň. Celkovo pri fotografovaní v tieni môže mať pleť rôzne nepekné, šedivé odtiene. Mali by ste potom počítať s tým, že si to môže vyžadovať niekedy aj veľmi zdĺhavé dodatočné úpravy.

Fotografia pred úpravou

Fotografia po úprave

Ak sa predsa len rozhodnete fotiť v tieni, dajte si pozor aspoň na to, aby celá fotografovaná scéna bola v tieni. Ak sa za deťmi, alebo okolo nich budú nachádzať presvetlené miesta, na fotografiách to môže pôsobiť rušivo.

Táto rada súvisí aj s tým, že ak si prezeráme fotografiu (obraz), naše oko prirodzene smeruje k najsvetlejšiemu miestu. Ak najsvetlejšie miesto nie je na dieťati, ale niekde v pozadí, naše oko k nemu prirodzene smeruje a to môže zbytočne odpútavať pozornosť.

Tento princíp platí aj opačne, pri fotení na priamom slnku. Tiež si dajte pozor, aby bola fotografovaná scéna rovnomerne osvetlená. Aby sa napríklad v pozadí nenáchadzali veľmi tmavé časti (v tieni). Aj takéto príliš tmavé miesta na pozadí fotografie môžu totiž niekedy pôsobiť rušivo.

Fotografovanie na slnku

V bežnom živote samozrejme často prichádzate do situácií, kedy nemáte inú možnosť a musíte odfotiť deti na priamom slnku. Napríklad ak ste niekde na výlete. Nižšie vám preto uvádzam niekoľko rád a tipov, ktoré vám aj v týchto situáciach pomôžu k čo najkrajším fotografiám.

  1. Detičkám môžete nasadiť slnečné okuliare, čím zabránite žmúreniu.
  2. Dajte si pozor na to, aby bola celá scéna rovnomerne osvetlená (vysvetlila som vyššie).
  3. Ak je to možné, použite na vykrytie nežiadúcich tieňov blesk, odrazné dosky, alebo iný zdroj svetla.
  4. Odfoťte deti zozadu, prípadné tiene na tvári, alebo v očiach nebudú vidieť.
  5. Odfoťte deti radšej z väčšej vzdialenosti. Prípadné tiene nebudú na takýchto fotografiách pôsobiť až tak rušivo, ako na portrétoch zblízka.

Na takejto fotografii pôsobia tiene na tvári menej rušivo

ako na tejto fotografii

Mnoho krát dostávam otázku: „Ako takéto tiene z fotografie odstrániť?“ To je veľmi zdĺhavé a často aj nemožné. Práve preto je lepšie sa tomu vyhnúť hneď pri fotografovaní.

6. Dieťatko postavte, posaďte radšej tak, aby mu slnko nesvietilo priamo, alebo zboku do tváre a nevytváralo tak neželané tiene. Vhodnejšie je, ak slnko osvetľuje dieťa napríklad zozadu.

7. Kontrastnejšie svetlo je žiadúce napríklad v čiernobielej fotografii. Vyskúšajte preto fotografie odfotené počas slnečného dňa previesť do čienobielej, vytvoríte zaujímavé zábery.

8. Myslite aj na to, že každá fotografia je vždy spojením viacerých faktorov a detailov, ktoré na ňu vplývajú. Nie je to teda len o svetle a o usmiatom dieťatku.

Ak túžite fotiť krajšie fotografie, začnite sa na fotografiu pozerať komplexne a zamerajte sa aj na ďaľšie detaily. Napríklad kompozíciu, uhol z ktorého fotíte, oblečenie, perspektívu, úpravy fotografií. Každá maličkosť môže vaše fotografie vylepšiť, ale napríklad aj pokaziť.

Verím, že tipy z tohto článku využijete pri fotografovaní vašich detičiek a že vám pomôžu ku krajším fotografiám. Ak by vám k téme napadla ešte akákoľvek otázka, neváhajte mi napísať  na inspiracie@mariagasparova.sk.

Ak chcete zdokonaliť vaše fotografické zručnosti, ďaľšie profesionálne rady a tipy, ako na to, nájdete v tomto eBooku ⬇️⬇️⬇️

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov