Prečo krásny slnečný deň nie je najvhodnejší na fotografovanie detí v exteriéri

Krásne slnečné dni sú často považované za najvhodnejšie na fotografovanie portrétov, detí, alebo rodín v prírode. Veľmi často mi aj moji klienti povedia: „Prídeme sa odfotiť niekedy, keď bude krásne, slnečné počasie.“

V tomto článku by som vám rada priblížila:

 • prečo takéto slnečné dni nie sú na fotografovanie portrétov práve najvhodnejšie
 • s čím by ste mali pri fotografovaní v takomto krásnom počasí počítať
 • čomu by ste sa mali vyhnúť
 • alebo kedy a ako je vhodnejšie deti odfotiť.

Prečo nie?

Rôzne druhy svetla majú rozdielne vlastnosti. Svetlo môže byť teplé, alebo studené, tvrdé, alebo mäkké. Počas krásnych slnečných dní, v lete, ale aj v zimných mesiacoch, je slnko veľmi silné a vytvára takzvané tvrdé svetlo. Tvrdé svetlo je charakteristické tým, že tiene majú ostré obrysy, je kontrastnejšie a dramatickejšie.

Takéto tvrdé svetlo potom môže vykresliť na rôznych častiach tváre, alebo celej postavy nepekné, kontrastné tiene. Práve preto nie je pri fotografovaní portrétov práve najvhodnejšie.

Ďaľším problémom je, že silné slnko je deťom nepríjemné a môže ich nútiť žmúriť.

Ak navyše fotografujete v čase, keď je slnko ešte veľmi vysoko – smeruje zhora, oči budú vždy v tieni a to opäť nevyzerá na fotografiách moc pekne.

Nechcem tým povedať, že fotiť počas slnečného sa vôbec nemá a že je to vždy zlé. Aj takéto kontrastné svetlo môžete pri fotení kreatívne využiť. Určite ale skôr pri starších deťoch, alebo spolupracujúcich „modeloch a modelkách“, ktoré budú vždy stáť tam, kde potrebujete, kde je svetlo pre vás prijateľné, ktoré napríklad aj vydržia na mieste, ak by ste chceli použiť odraznú dosku, alebo iný zdroj svetla na vykrytie neželaných tieňov.

Pri menších deťoch, ktoré sú práve vo veku, keď ani na chvíľočku neobsedia, sú ale tieto techniky väčšinou nepoužiteľné. Preto je vhodnejšie fotiť ich v inom čase, alebo pri inom type svetla. Napríklad pri západe slnka, alebo keď je mierne zamračené. Svetlo bude rovnomerne rozptýlené a nebude vytvárať ostré, neželané tiene.

Fotografovanie v tieni

Jedným z riešení, ktoré sa vám počas slnečného dňa môže ponúkať, je fotografovanie detí v tieni. Toto ale v niektorých prípadoch tiež nemusí byť ideálne.

Ak sa napríklad presuniete do tieňa stromu, musíte počítať aj s tým, že celá fotografia a teda aj pleť dieťaťa, môžu mať vplyvom odrazu farieb zelený farebný odtieň. Celkovo pri fotografovaní v tieni môže mať pleť rôzne nepekné, šedivé odtiene. To si môže vyžadovať niekedy aj veľmi zdĺhavé dodatočné úpravy.

Fotografia pred úpravou

Fotografia po úprave

Ak sa predsa len rozhodnete fotiť v tieni, dajte si pozor aspoň na to, aby celá fotografovaná scéna bola v tieni. Ak sa za deťmi, alebo okolo nich budú nachádzať presvetlené miesta, na fotografiách to môže pôsobiť rušivo.

Táto rada súvisí aj s tým, že ak si prezeráme fotografiu (obraz), naše oko prirodzene smeruje k najsvetlejšiemu miestu. Ak najsvetlejšie miesto nie je na dieťati, ale niekde v pozadí, naše oko k nemu prirodzene smeruje a to môže zbytočne odpútavať pozornosť.

Tento princíp platí aj opačne, pri fotení na priamom slnku. Tiež si dajte pozor, aby bola fotografovaná scéna rovnomerne osvetlená. Aby sa napríklad v pozadí nenáchadzali veľmi tmavé časti (v tieni). Aj takéto príliš tmavé miesta na pozadí fotografie môžu totiž niekedy pôsobiť rušivo.

Fotografovanie na slnku

V bežnom živote samozrejme často prichádzate do situácií, kedy nemáte inú možnosť a musíte odfotiť deti na priamom slnku. Napríklad ak ste niekde na výlete. Nižšie vám preto uvádzam niekoľko rád a tipov, ktoré vám aj v týchto situáciach pomôžu k čo najkrajším fotografiám.

 1. Detičkám môžete nasadiť slnečné okuliare, čím zabránite žmúreniu.
 2. Dajte si pozor na to, aby bola celá scéna rovnomerne osvetlená (vysvetlila som vyššie).
 3. Ak je to možné, použite na vykrytie nežiadúcich tieňov blesk, odrazné dosky, alebo iný zdroj svetla.
 4. Odfoťte deti radšej z väčšej vzdialenosti. Prípadné tiene nebudú na takýchto fotografiách pôsobiť až tak rušivo, ako na portrétoch zblízka.

Na takejto fotografii pôsobia tiene na tvári menej rušivo

ako na tejto fotografii

Mnoho krát dostávam otázku: „Ako takéto tiene z fotografie odstrániť?“ To je veľmi zdĺhavé a často aj nemožné. Práve preto je lepšie sa tomu vyhnúť hneď pri fotografovaní.

5. Dieťatko postavte, posaďte radšej tak, aby mu slnko nesvietilo priamo, alebo zboku do tváre a nevytváralo tak neželané tiene. Vhodnejšie je, ak slnko osvetľuje dieťa napríklad zozadu.

6. Kontrastnejšie svetlo je žiadúce napríklad v čiernobielej fotografii. Vyskúšajte preto fotografie odfotené počas slnečného dňa previesť do čienobielej, vytvoríte zaujímavé zábery.

Verím, že tipy z tohto článku využijete pri fotografovaní vašich detičiek a že vám pomôžu ku krajším fotografiám. Ak by vám k téme napadla ešte akákoľvek otázka, neváhajte mi napísať  na inspiracie@mariagasparova.sk.

Ak chcete zdokonaliť vaše fotografické zručnosti, Ďaľšie profesionálne rady a tipy, ako na to, nájdete v tomto eBooku ⬇️⬇️⬇️

Mária Gašparová
Viac ako jedenásť rokov sa venujem fotografii, som mamou fotografkou a som profesionálnou newborn fotografkou. Som autorkou projektu Mama fotografkou, v ktorom poskytujem ženám, mamám, začínajúcim fotografkám a newborn fotografkám jednoduché, ucelené a zrozumiteľné návody, ako odfotiť krásne fotografie detí, alebo bábätiek a ako ďaľšími úpravami fotografie ešte vylepšiť a dodať im profesionálny vzhľad. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov

 • eBook zdarma MAMA FOTOGRAFKOU

  Inšpiratívny eBook o prepojení materstva a fotografie s konkrétnymi radami a tipmi, ako odfotiť deti čo najkrajšie, alebo ako vylepšiť fotografie vo Photoshope

 • Najnovšie články
 • Kategórie