Ako zavinúť bábätko

Ako zavinúť bábätko? – toto je jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam. V tesnom závese je za otázkou: Čo urobiť, aby bábätko počas fotografovania spokojne spinkalo?

Tieto otázky sú v začiatkoch úplne bežné a aj ja som na ne kedysi hľadala odpovede. Problém bol, že keď som aj na ktorúkoľvek z nich odpoveď našla, pomohlo mi to iba veľmi málo a pri fotografovaní bábätiek sa mi aj naďalej príliš nedarilo.

S odstupom času viem presne pomenovať, prečo to tak bolo.

Na newborn fotografiu som sa totiž pozerala cez podobné, iba čiastkové otázky a nie komplexne. A práve tento čiastkový prístup stojí veľmi často za neúspechom v tomto nádhernom fotografickom žánri.

Nižšie v článku som vám vložila aj video, v ktorom nájdete postup pre dva jednoduché spôsoby zavinutia bábätka. Kým si ale toto video pozriete, musím vám napísať, že vám samo o sebe až tak nepomôže. Aj ak by ste ovládala ďaľších tridsať druhov zavinutia bábätka, rovnako sa vám pri fotografovaní stále nemusí dariť.

Prečo je to tak?

Newborn fotografia pôsobí naozaj ako veľmi jednoduché povolanie. Ak si prezeráte na internete stovky krásnych fotografií maličkých bábätiek, môžete získať dojem, že bábätko stačí uložiť na kožušinku, prípadne do nejakého košíčka a krásna fotografia je na svete. Za každou krásnou fotografiou novorodeniatok sa ale skrýva znalosť viacerých zručností potrebných v tomto odbore.

Je to úplne rovnaké, ako pri akomkoľvek inom povolaní. Každé si vyžaduje ovládanie niekoľkých zručností. Kuchárovi napríklad nestačí, ak vie iba okoreniť mäso, automechanik neovláda iba výmenu kolies a napríklad učitelia sú trošku aj psychológmi.

Rovnako to platí aj v newborn fotografii. Tiež sa za týmto povolaním skrýva súbor niekoľkých zručností a ak túžite uspieť v tomto odbore, mali by ste ovládať z každej z nich minimálne základy.

Jednoducho nestačí vedieť bábätko iba zavinúť, aby sa vám fotografie podarili a už vôbec nie je tento žáner iba o uspávaní bábätka.

Každý detail hrá v tomto odbore rolu a môže viesť buď k spokojnému bábätku a vydareným fotografiám, alebo iba k ďaľšiemu neúspechu.

Takže kým sa ešte dostanete k videu so zavinutím, na ktoré ste určite veľmi zvedavá, pripravila som pre vás aspoň základný prehľad zručností, ktoré sú pri takomto fotení dôležité. Cesta ku krásnym fotografiám spokojne spinkajúceho bábätka teda vedie cez ovládanie minimálne základov:

  • Zavinovania
  • Polohovania
  • Práce so svetlom
  • Ovládania vašej techniky
    najmä nastavení fotoaparátu
  • Úprav

Zavinovanie som opísala vo videu, ktoré nájdete na konci článku, takže sa mu nebudem podrobne venovať. Prejdem hneď na ďaľšiu zručnosť.

Polohovanie bábätiek

Bábätko môžete vždy odfotiť vo viacerých typických newborn polohách, pózách. V začiatkoch, ak nemáte dostatok skúseností, vám ale určite neodporúčam púšťať sa hneď do zložitejších polôh, ako vidíte napríklad na tejto fotografii.

Odfotiť bábätko v takejto polohe s ručičkami pod bradou je zvyčajne zdĺhavejšie a zložitejšie, ako odfotiť bábätko napríklad v jednoduchej polohe na chrbátiku. Ak chcete vyskúšať aj takéto polohy, nechávajte si ich až na koniec fotenia. Bábätká sa pri takomto fotení, napriek akejkoľvek snahe, oveľa častejšie prebudia. A to môže pre vás predstavovať stres, minimálne kým nezískate viac skúseností.

Pri polohovaní bábätiek sa môžete ešte držať týchto základných pravidiel:

  • To najdôležitejšie je tvárička bábätka a mala by byť na fotografii vidieť. Snažte sa teda napolohovať bábätko tak, aby ste na fotografii videli celú tváričku.
  • Bábätko sa cíti lepšie a na fotografiách je to aj krajšie, ak je „zvinuté“ do takého akoby klbôčka. Pokrčte mu napríklad nožičky k brušku a vyhnite sa tomu, aby bolo vo vyrovnanej polohe.

  • Vyhnite sa príliš častým zmenám polohy, čo môže viesť k nespokojnosti bábätka. Urobte vždy viac záberov v jednej polohe.

Práca so svetlom v newborn fotografii

Aj pri práci so svetlom sa zamerajte na tváričku bábätka. Tá je najdôležitejšia a preto by mala byť dostatočne osvetlená. Svetlo by malo smerovať v takom uhle, aby osvetľovalo spredu práve tváričku bábätka, nie napríklad vlásky. Rovnaký princíp platí, či fotografujete iba v prirodzenom svetle od okna, alebo používate štúdiové svetlo.

Ovládanie vašej techniky

Nie je nič horšie, ako keď fotografujete krásne spavé bábätko, dokážete ho uložiť do krásnych, typických polôh, ale nedokážete to technicky správne zachytiť na fotografiách. Fotografie sú potom tmavé, alebo príliš svetlé, často neostré.

Za týmito problémami sa najmä v začiatkoch veľmi často skrýva neznalosť a neporozumenie nastavení zrkadlovky. Píšem naozaj z vlastnej skúsenosti, pretože takýmto spôsobom som aj ja fotila veľmi dlho. Vôbec som si neuvedomovala, ako sú práve tieto nastavenia dôležité.

Keď som si ale po rokoch takéhoto fotografovania štýlom pokus – omyl naštudovala nastavenia zrkadlovky, otvoril sa mi vo fotografii úplne nový svet. Mohla som sa pri fotografovaní zamerať na bábätko a nemusela som už riešiť, prečo mám fotografie tmavé, alebo neostré. Jednoducho som už presne vedela, ako v každej situácii nastaviť zrkadlovku, aby sa mi fotografie vždy podarili.

Ak sa vám často stáva, že vaše fotografie sú neostré, tmavé, alebo príliš svetlé, stoja za tým nastavenia zrkadlovky. Naštudujte si, ako zrkadlovka pracuje, čo je to expozičný trojuholník, ako nastaviť clonu, čas a ISO. Základy nájdete aj v mojom eBooku Mama fotografkou, ktorý si môžete zdarma stiahnuť tu>>

Ak spoznáte a porozumiete nastaveniam vašej zrkadlovky, doslova sa vám vo fotografii otvorí úplne nový svet. Budete sa môcť viac sústrediť na iné dôležité detaily, fotografie sa vám zaručene začnú viac dariť, budete mať menšie percento neostrých fotografií a fotografovanie vás začne oveľa viac baviť.

Úpravy fotografií

Úpravy fotografií sú neoddeliteľnou súčasťou newborn fotografie a pomôžu vám upraviť pozadie, farebnosť fotografie, zvýrazniť to dôležité, pridať kontrast, odstrániť nežiadúce prvky, alebo upraviť pleť bábätka.

Fotografia pred úpravou

Fotografia po úprave

Ak chcete uspieť v tomto fotografickom žánri, ak sa chcete odlíšiť od konkurencie a najmä ak chcete potešiť vašich klientov profesionálne vyzerajúcimi fotografiami, určite vám odporúčam zoznámiť sa s Photoshopom, alebo upravovať fotografie v akomkoľvek inom programe.

Ako bábätko zavinúť

Dva jednoduché postupy, ako zavinúť bábätko, som pre vás pripravila v tomto videu. Odporúčam vám vyskúšať si to na bábike, alebo na nejakom plyšákovi, aby ste pri samotnom fotografovaní už presne vedeli, čo robiť.

Verím, že vám tento návod pomohol a že už budete vedieť, ako také maličké bábätko pri fotografovaní zavinúť. Ako som vám ale napísala, samotné zavinovanie nestačí na to, aby sa vám fotografie podarili. Na spokojnosť bábätka počas fotenia vplýva viacero faktorov. Rovnako sa za každou krásnou a po tej technickej stránke vydarenou fotografiou skrýva znalosť mnohých zručností potrebných v tomto odbore. Niektoré z nich ste už spoznali v tomto článku.

Vyskúšajte postupy zavinutia v praxi, ale rovnako sa pokúste pri fotografovaní sústrediť aj na ďaľšie faktory, o ktorých som písala. Na prácu so svetlom, polohovanie a nepodceňte ani úpravy fotografií.  Napíšte mi, ako sa vám darilo, prípadne mi pošlite vaše fotografie zavinutého bábätka na email inspiracie@mariagasparova.sk. A ak by vám napadli akékoľvek ďaľšie otázky, rovnako mi nevahájte napísať. Ochotne vám na všetko odpoviem.

Ďaľšiu inšpiráciu na vašej ceste ku krajším newborn fotografiám nájdete aj v eBooku Úvod do sveta newborn fotografie, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>

Newborn fotografia

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov