Veľmi častým problémom na newborn fotografiách býva pleť bábätka. Sama som sa s týmto problémom stretávala, keď som začínala a aj od vás dostávam mnoho otázok práve na túto tému. Čo sa dá urobiť, aby pleť bábätiek vyzerala na fotografiách čo najlepšie? Ako sa zbaviť nežiadúcich farebných odtieňov, ktoré sú tým najčastejším problémom?
Niečo môžete ovplyvniť už pri fotení a niečo vylepšiť dodatočnými úpravami. Tipy a postupy, ako to urobiť, nájdete v tomto článku.
Dostatočne osvetlená pleť bábätka môže veľmi eliminovať problémy s nežiadúcim odtieňom pleti na výsledných fotografiách. Dajte si preto pri fotení pozor na to, aby malo bábätko čo najviac osvetlenú pleť. Naozaj tu platí, čím viac svetla, tým menej problémov s pleťou na výsledných fotografiách.
Ak fotíte iba pri okne, posuňte bábätko čo najbližšie. Ak používate štúdiové svetlá, nastavte ich tak, aby bola pleť čo najviac osvetlená.
Táto fotografia nie je upravená. Pleť bábätka vyzerá veľmi dobre najmä vďaka dostatočnému osvetleniu.
Ak je bábätku pri fotení príliš teplo, jeho pleť môže zostať veľmi červená, čo samozrejme ovplyvní výsledné fotografie. Preto sledujte bábätko už pri fotení a v prípade, že má červenú pleť, znížte teplotu v miestnosti, kde fotíte. Pri fotení bäbätiek by mala byť teplota v miestnosti 25-28°C.
Napriek tomu, že si dáte pozor už pri fotení, môže sa stať, že na fotografiách má pleť bábätka nežiadúci odtieň, alebo malé nedostatky. Toto môžete vylepšiť dodatočnými úpravami. Odporučím vám, „spriateliť“ sa s Photoshopom, ktorý je veľmi jednoduchý a takéto úpravy v ňom urobíte za pár minút. Stačí spoznať niekoľko jednoduchých postupov, ako pleť bábätka vo Photoshope vylepšiť.
Úpravy začínam jemným retušom pleti. Existuje veľké množstvo postupov, ako pleť retušovať. Vyskúšať môžete aspoň tento jednoduchý postup.
Vytvorte si kópiu vrtstvy pozadia a na túto vrstvu aplikujte filter – Gausian blur (Gausovské rozoostrenie).
Pomocou masky vrstvy aplikujte túto úpravu iba na pleť bábätka. Znižujte krytie (opacity) tejto vrstvy, pokiaľ nebudete spokojný s výsledkom.
Následne môžete pridať trošku štruktúry pleti pomocou filtra- add noise (pridať šum).
Zosvetlite pleť napríklad pomocou vrstvy úprav – curves (krivky). Zosvetlenie pomôže pri nežiadúcich odtieňoch pleti.
Krivku posuňte v stredných tónoch nahor.
Ak má pokožka aj po predchádzajúcich úpravách stále nežiadúce odtiene, pomôcť vám môže napríklad vrtsva úprav – color balance (vyváženie farieb).
Posúvajte posuvníkmi farieb podľa potreby. Ak má pokožka napríklad veľmi žltý odtieň, pridajte jemne posuvníkom modrej. Taktiež pomocou masky vrstvy aplikujte túto úpravu iba na miesta, kde je na fotografii pokožka s problematickým odtieňom.
Už samotnými predchádzajúcimi úpravami veľa drobných nečistôt pleti z fotografie zmizne, preto vám odporúčam, si túto úpravu nechávať až na koniec. Ušetrí vám to množstvo času. Zostávajúce jemné nečistoty môžete odstrániť pomocou retušovacieho štetca, klonovacieho razítka, alebo nástroja záplata. Vyberte si nástroj, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.
Pokiaľ si aj napriek predchádzajúcim úpravám neviete poradiť s nežiadúcimi odtieňmi, jednoducho preveďte fotku do čiernobielej 🙂
Dodatočné úpravy fotografií môžu ešte vylepšiť vaše fotografie a dodať im profesionálnejší vzhľad. Po úprave pleti teda odporúčam urobiť aj ďaľšie úpravy, aké si fotografia vyžaduje. Vo Photoshope môžete veľmi jednoducho pridať kontrast, alebo fotografiu zosvetliť prípadne stmaviť, upraviť farebný odtieň fotografie, prípadne zjemniť, rozostriť pozadie na newborn fotografiách a všetky úpravy môžete aplikovať iba na vybrané časti fotografie.
Verím, že vám tieto tipy pomohli 🙂
Ďaľšie inšpiratívne rady a tipy, ako odfotiť tie najmenšie bábätká, nájdete v eBooku Úvod do sveta newborn fotografie, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>