Zaostrené na ostrenie digitálnou zrkadlovkou

Prezeráte si nové fotky v počítači a opäť zisťujete, že 90% z nich je neostrých – rozmazaných. Sedíte pred počítačom totálne rozčarovaná a pýtate sa, čo vlastne robíte zle a možno aj hádžete vinu na váš fotoaparát, alebo objektív.

U mňa je dnes ten pomer ostrých a neostrých fotografií už opačný, bežne mám 90% fotiek ostrých a iba 10% neostrých. Ale priznávam sa, keď som ja začínala fotiť digitálnou zrkadlovkou, naozaj som nevedela ani to, že mám vôbec zaostrovať 🙂 🙂 🙂 A už vôbec som netušila, ako zaostrovať správne. Práve preto nesprávne zaostrovanie nazývam takou“chybou z nevedomosti“ a verte, asi každý fotograf sa s tým v začiatkoch stretol.

Ako je to teda s tou ostrosťou? Čo by vlastne malo byť na fotografii ostré? Čo môže ostrosť ovplyvniť? Čo by ste mali na zrkadlovke nastaviť?

Čo by malo byť na fotografii ostré?

Na fotografii by mal byť ostrý váš hlavný motív-objekt. To môže byť nejaký predmet, strom, zviera, teda to, čo je pre vás na fotke najdôležitejšie. Ja sa venujem primárne foteniu detí, všeobecne môžeme povedať portrétom, teda na fotografii by mala byť ostrá osoba – dieťa, ktoré fotím.

Pri portétoch ešte platí, že by mali byť na fotografii najostrejšie oči, alebo minimálne jedno oko fotografovanej osoby. A ak oko na fotografii nie je ostré, považuje sa to za chybu. Ako teda môžete docieliť, aby oko (váš hlavný motív) bolo na fotografii čo najostrejšie?

Ostrosť fotografie môžete ovplyvniť:

 • SPRÁVNYM, PRESNÝM ZAOSTRENÍM
 • SPÁVNYM NASTAVENÍM ČASU
 • VHODNOU VOĽBOU CLONY
 • Ostrosť môže ovplyvniť aj KVALITA- CHYBA OBJEKTÍVU

Ak iba začínate s fotografiou, nerozumiete slovám Clona, Čas, ISO, podrobné vysvetlenie týchto pojmov a postupy pre ich nastavenie na vašej zrkadlovke nájdete tu>>.

Správne zaostrenie

Čo to vlastne znamená? Vezmite si prosím do rúk vašu zrkadlovku, dajte dolu krytku objektívu, pozrite sa do hľadáčika a jemne stlačte spúšť (do prvej polohy) = váš fotoaparát práve zaostruje. V hľadáčiku, okrem reálneho obrazu, vidíte aj tzv. ostriace body.

Po jemnom stlačení spúšte jeden, alebo viac ostriacich bodov ( podľa toho, ako máte ostrenie nastavené), zaostrí = v hľadáčiku uvidíte, že tento bod, alebo body zasvietia na červeno, prípadne sa zvýraznia iným spôsobom. Na fotografii bude potom najostrejšie to miesto, na ktoré tento zvýraznený bod/body „smeruje“. Preto, ak chcete mať na fotografii ostré oko, správne zaostriť znamená, že tento ostriaci bod by mal byť nasmerovaný úplne presne na oko fotografovaného subjektu (nie na ústa, alebo nos).

Zrkadlovky sú z výroby väčšinou nastavené na tzv. „Automatický výber ostriacich bodov“. To znamená, že váš fotoaparát si sám vyberá ostriaci bod, ktorým zaostruje a teda sám zvolí miesto, na ktoré zaostrí. Toto miesto ale vôbec nemusí byť to, ktoré chcete vy mať ostré – teda napríklad oko.

Preto je dobré, ak si ostriaci bod vyberáte sama a nenecháte výber na fotoaparát. Výber ostriaceho bodu (tzv.AF bodu, AF zaostrovanie) sa volí na rôznych zrkadlovkách, rôznym spôsobom. Presný postup nastavenia ostriaceho bodu určite nájdete v návode na použitie vašej zrkadlovky.

Úprimne napíšem, že ak sa vám ho nechce čítať a študovať,  je to bežné, ani mne sa nechcelo 🙂 Ak ale chcete mať ostrenie konečne vo svojich rukách, určite vám to odporúčam. Prípadne sa o nastavení ostrenia poraďte so skúsenejším fotografom.

Expozičný čas – pohybové rozostrenie

Za rozostrenými fotografiam často stojí aj nesprávne nastavenie času. Je totiž pravdepodobné, že nech sa snažíte akokoľvek, počas expozície (teda času, za ktorý vaša zrkadlovka spraví fotku) s fotoaparátom minimálne mierne pohnete. A ak nemáte čas nastavený správne = dostatočne rýchly čas, takýto pohyb spôsobuje na fotografii tzv.pohybové rozostrenie.

Rovnaké pohybové rozostrenie spôsobí aj to, ak sa pohne osoba, dieťa, ktoré fotíte. Najmä pri deťoch sa to stáva pomerne často. Ak nemáte správne nastavený čas, opäť bude na fotografii viditeľlné pohybové rozostrenie.

Pomôcť môže voľba kratších expozičných časov. Pri fotografovaní detí dporúčam čas minimálne 1/200 a kratší. Pri pohybujúcom sa objekte, napríklad pri fotení detí pri športe, aj časy 1/1000. Pomôže aj správne, stabilné držanie fotoaparátu a ak je možnosť, tak aj použitie statívu.

Mierne pohybové rozostrenie môžete tiež napraviť vo Photoshope pomocou filtra SHARPEN-SMART SHARPEN

Zvoľte približne takéto hodnoty:

Upozornenie

Tento filter vám pomôže napraviť iba mierne pohybové rozostrenie, nie je dobré ho používať ako opravu veľmi rozostrených fotografií.

Clona

Nastavenie veľkej Clony môže tiež ovplyvniť ostrosť fotografie. Napríklad pri clonách f/1,2-f/2,8 sa môže stať, že aj pri presnom zaostrení nemusí byť fotka, teda oko na fotografii úplne ostré. Tu je najlepšie, ak si otestujete, ako presne váš objektív zaostruje aj pri takto veľkých clonách.

Odporučím spraviť niekoľko kontrolných fotiek, meniť pri tom Clonu a skontrolovať v počítači, ako váš objektív zaostruje pri týchto rôznych clonách. V budúcnosti potom budete presne vedieť, ako sa váš objektív správa a pri akých Clonách sú fotografie najostrejšie.

Kvalita – chyba objektívu

Ak už viete zaostriť správne, zvolíte krátke časy a aj menšie Clony a napriek tomu vaše fotografie stále nie sú ostré, je možné, že váš objektív jednoducho nie je dobrý, alebo správne nastavený. Vtedy odporúčam navštíviť predajcu a poradiť sa o ďaľšom postupe. Niekedy stačí objektív iba nastaviť – tzv.nakalibrovať, niekedy je potrebné ho vymeniť. V špecializovaných obchodoch vám určite dobre poradia.

Zhrnutie

Aby vaše fotografie boli čo najostrejšie: 

 • Nastavte si zrkadlovku tak, aby ste výber ostriaceho bodu mali vo svojich rukách (hľadajte v návode na použitie AF zaostrovanie, výber AF bodu). Vybraný bod potom namierte úplne presne na to, čo chcete mať na fotografii ostré.
 • Pri fotení z ruky majte čas nastavený na minimálne 1/200, alebo kratší
 • Vyskúšajte si na svojej zrkadlovke, aká je ostrosť fotografie pri rôznych clonách, skontrolujte to v počítači
 • Ak napriek všetkému, budete mať fotografie stále neostré, navštívte špecializovanú predajňu, kde vám poradia, ako ďalej postupovať

Ďaľšie inšpiratívne tipy pre krajšie fotografie nájdete v eBooku Mama fotografkou, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>

Mária Gašparová
Viac ako jedenásť rokov sa venujem fotografii, som mamou fotografkou a som profesionálnou newborn fotografkou. Som autorkou projektu Mama fotografkou, v ktorom poskytujem ženám, mamám, začínajúcim fotografkám a newborn fotografkám jednoduché, ucelené a zrozumiteľné návody, ako odfotiť krásne fotografie detí, alebo bábätiek a ako ďaľšími úpravami fotografie ešte vylepšiť a dodať im profesionálny vzhľad. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov

 • eBook zdarma MAMA FOTOGRAFKOU

  Inšpiratívny eBook o prepojení materstva a fotografie s konkrétnymi radami a tipmi, ako odfotiť deti čo najkrajšie, alebo ako vylepšiť fotografie vo Photoshope

 • Najnovšie články
 • Kategórie