Prezeráte si nové fotky v počítači a opäť zisťujete, že 90% z nich je neostrých – rozmazaných. Sedíte pred počítačom totálne rozčarovaná a pýtate sa, čo vlastne robíte zle, a možno aj hádžete vinu na foťák, alebo objektív.
U mňa je dnes ten pomer ostrých a neostrých fotografií už opačný, bežne mám 90% fotiek ostrých a iba 10% neostrých. Ale priznávam sa, keď som ja začínala fotiť digitálnou zrkadlovkou, naozaj som nevedela ani to, že mám vôbec zaostrovať 🙂 🙂 🙂 A už vôbec som netušila, ako zaostrovať správne. Práve preto nesprávne zaostrovanie nazývam takou“chybou z nevedomosti“ a verte, asi každý fotograf sa s tým v začiatkoch stretol.
Ako je to teda s tou ostrosťou? Čo by vlastne malo byť na fotografii ostré? Čo môže ostrosť ovplyvniť? Čo by ste mali na zrkadlovke nastaviť?
Na fotografii by mal byť ostrý váš hlavný motív-objekt. To môže byť nejaký predmet, strom, zviera, teda to, čo je pre vás na fotke najdôležitejšie. Ja sa venujem primárne foteniu detí, všeobecne môžeme povedať portrétom, teda na fotografii by mala byť ostrá osoba – dieťa, ktoré fotím.
Pri portétoch ešte platí, že by mali byť na fotografii najostrejšie oči, alebo minimálne jedno oko fotografovanej osoby. A ak oko na fotografii nie je ostré, považuje sa to za chybu. Ako teda môžete docieliť, aby oko (váš hlavný motív) bolo na fotografii čo najostrejšie?
Ostrosť fotografie môže ovplyvniť:
Ak iba začínate s fotografiou, nerozumiete slovám Clona, Čas, udržateľný čas, ISO, podrobné vysvetlenie týchto pojmov a postupy pre ich nastavenie na vašej zrkadlovke nájdete tu>>.
Čo to vlastne znamená? Vezmite si prosím do rúk vašu zrkadlovku, dajte dolu krytku objektívu, pozrite sa do hľadáčika a jemne stlačte spúšť (do prvej polohy) = váš fotoaparát práve zaostruje. V hľadáčiku, okrem reálneho obrazu, vidíte aj tzv. ostriace body.
Po jemnom stlačení spúšte jeden, alebo viac ostriacich bodov ( podľa toho, ako máte ostrenie nastavené), zaostrí = v hľadáčiku uvidíte, že tento bod, alebo body zasvietia na červeno, prípadne sa zvýraznia iným spôsobom. Na fotografii bude potom najostrejšie to miesto, na ktoré tento zvýraznený bod „mieri“. Preto, ak chcete mať na fotografii ostré oko, správne zaostriť znamená, že tento ostriaci bod by mal byť nasmerovaný úplne presne na oko fotografovaného subjektu (nie na ústa, alebo nos).
Zrkadlovky sú z výroby väčšinou nastavené na tzv. „Automatický výber ostriacich bodov“. To znamená, že váš fotoaparát si sám vyberá ostriaci bod, ktorým zaostruje a teda sám zvolí miesto, na ktoré zaostrí. Toto miesto ale vôbec nemusí byť to, ktoré chcete vy mať ostré – teda napríklad oko.
Preto je dobré, ak si ostriaci bod vyberáte sama a nenecháte výber na fotoaparát. Výber ostriaceho bodu (tzv.AF bodu, AF zaostrovanie) sa volí na rôznych zrkadlovkách, rôznym spôsobom. Presný postup nastavenia ostriaceho bodu určite nájdete v návode na použitie vašej zrkadlovky.
Ja viem, že sa vám ho nechce čítať a študovať a hľadať, ani mne sa nechcelo 🙂 Ak ale chcete mať ostrenie konečne vo svojich rukách, určite vám to odporúčam. Prípadne sa o nastavení ostrenia poraďte so skúsenejším fotografom.
Nech sa snažíte akokoľvek, je pravdepodobné, že počas expozície (teda času, za ktorý vaša zrkadlovka spraví fotku) s fotoaparátom minimálne mierne pohnete. To potom spôsobuje na fotografii tzv.pohybové rozostrenie.
Takéto rozostrenie tiež môže spôsobiť aj to, že sa pohne váš „objekt“. A ak fotíte najmä deti, tak ako ja, toto sa vám bude stávať pomerne často 🙂
Pomôcť môže voľba kratších expozičných časov (odporúčam 1/200 a kratších, pri pohybujúcom sa objekte, napríklad pri fotení detí pri športe aj časy 1/1000), správne držanie fotoaparátu a ak je možnosť, tak aj použitie statívu.
Mierne pohybové rozostrenie môžete tiež napraviť vo Photoshope pomocou filtra SHARPEN-SMART SHARPEN
Zvoľte približne takéto hodnoty:
Nastavenie veľkej Clony môže tiež ovplyvniť ostrosť fotografie. Napríklad pri clonách f/1,2-f/2,8 sa môže stať, že aj pri presnom zaostrení nemusí byť fotka, teda oko na fotografii úplne ostré. Tu je najlepšie, ak si otestujete, ako presne váš objektív zaostruje aj pri takto veľkých clonách.
Odporučím spraviť niekoľko kontrolných fotiek, meniť pri tom Clonu a skontrolovať v počítači, ako váš objektív zaostruje pri týchto rôznych clonách. V budúcnosti potom budete presne vedieť, ako sa váš objektív správa a pri akých Clonách sú fotografie najostrejšie.
Ak už viete zaostriť správne, zvolíte krátke časy a aj menšie Clony a napriek tomu vaše fotografie stále nie sú ostré, je možné, že váš objektív jednoducho nie je dobrý. Vtedy odporúčam navštíviť predajcu a poradiť sa o ďaľšom postupe. Niekedy stačí objektív iba nastaviť – tzv.nakalibrovať, niekedy je potrebné ho vymeniť. V špecializovaných obchodoch vám určite dobre poradia.
Aby vaše fotografie boli čo najostrejšie:
Ďaľšie inšpiratívne tipy pre krajšie fotografie nájdete v eBooku Mama fotografkou, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>