Čo je pri fotení novorodeniatok naozaj dôležité?

Často dostávam otázky: Aký fotoaparát používaš? Aký objektív je najlepší pri fotení bábätiek? Akú clonu je najlepšie nastaviť? Alebo celkovo, aké nastavenia – expozíciu použiť?

Kedysi som kládna rovnaké otázky. Nikdy som sa nepýtala „AKO FOTIŤ“, ale skúsenejších fotografov som sa pýtala iba „ČÍM FOTÍŠ“.

Keď som začínala fotiť, môj manžel sa už dlhšiu dobu venoval fotografii a doslova „v skrini“ mal profesionálnu výbavu, digitálnu zrkadlovku a niekoľko objektívov. Všetko som mala od začiatku k dispozícii. Moje fotografie ale napriek tomu ani zďaleka nevyzerali profesionálne.

Vtedy som si hovorila: „Asi nemám ten správny objektív, vhodný pre tento žáner fotografie :-)“ Pravda je samozrejme úplne niekde inde a potrebovala som čas a ďaľšie vzdelávanie, aby som tomu porozumela.

A aj keď techniku a jej zvládnutie považujem samozrejme za dôležité, pri fotení úplne malých bábätiek je dôležité aj zvládnutie aspoň základov mnohých ďaľších faktorov.

Kým vám ale o nich napíšem, odpoviem najskôr na vaše časté otázky

Pri fotení newborn používam fotoaparát Canon EOS 5D Mark IV a objektív Canon EF 24-105 mm f/4L IS. Tento objektív má samozrejme veľmi dobré vlastnosti, krásnu kresbu, ale ja ho používam najmä preto, že je pre mňa najpraktickejší. Môj ateliér naozaj nie je moc veľký a tento objektív je dostatočne širokouhlý. Umožňuje mi veľmi rýchlo meniť vzdialenosť, ľahko s ním odfotím bábätko tak, aby bolo v zábere celé a v zápätí jednoducho urobím detail.

 

Nastavenia fotoaparátu

Nastavenie clony a celkovo expozície samozrejme nie je vždy rovnaké. Pokiaľ ale fotím samotné bábätko v prirodzenom svetle, nastavím najčastejšie najnižšiu clonu, v mojom prípade je to f/4. Ak použijem iný objektív, tiež väčšinou nastavím najnižšiu clonu napr. f/2,8. Vždy sa ale snažím vyhnúť úplne nízkym clonám, ako napríklad f/1,2.

Ak fotím bábätko aj s rodičmi, alebo súrodencami, alebo fotím s použitím štúdiových svetiel, clonové číslo zvyšujem, často až na f/6,3. Ďaľšie nastavenia času a ISO volím podľa aktuálnych svetelných podmienok, podľa toho, či fotím so štúdiovými svetlami, alebo v prirodzenom svetle, ale aj podľa toho, čo chcem na fotografii dosiahnuť.

Ako som už ale písala vyššie, newborn fotografia nie je iba o technike a nastaveniach.Dôležitú úlohu hrajú aj ďaľšie faktory a ak chcete uspieť v tomto krásnom fotografickom žánri, je dôležité začať sa na toto povolanie pozerať komplexne.

Aby sa vám fotografie podarili, mali by ste ovládať:

  • nastavenia zrkadlovky
  • ale aj prácu so svetlom
  • prípravu prostredia vhodného na fotenie maličkého bábätká
  • aspoň základy polohovania
  • a napríklad aj úprav fotografií.

Práca so svetlom

Naozaj môžete mať akúkoľvek drahú, profesionálnu výbavu a množstvo rekvizít, ak ale nebudete vedieť pracovať so svetlom, fotografie nikdy nebudú mať tú správnu atmosféru. Neverili by ste, ako dokáže malá zmena polohy bábätka voči svetlu ovplyvniť fotografiu.

Každý newborn fotograf veľmi dobre pozná jeden častý problém na fotografiách, ktorým je príliš červená ( fialová, žltá) pleť bábätka. Naučte sa umiestniť bábätko vo vhodnom uhle voči svetlu a tým tento problém výrazne eliminujete.

Fotografia nie je upravená a bábätko má veľmi peknú pleť len vďaka vhodnému umiestneniu voči svetlu.

Dokonalé prostredie

Ďaľšia, veľmi dôležitá súčasť fotenia malých bábätiek, je príprava dokonalého prostredia. Zohráva veľmi dôležitú rolu v tom, či bude fotenie prebiehať v pohode, alebo trápením sa s nepokojným bábätkom. Dokonalým prostredím nemyslím iba krásny, čistý a bezpečný ateliér.

Ide najmä o to, vytvoriť pre bábätko prostredie, v ktorom bude počas celého fotenia naozaj spokojné. Patrí sem napríklad zabezpečenie pre bábätko ideálnej teploty, tá by mala byť 28 °C. Spokojnosť bábätka ovplyvníte aj fotením vo vhodnom čase, teda napríklad do veku 14 dní, ale tiež aj vhodným časom počas dňa. Určite neodporúčam fotiť bábätko v neskorých poobedných hodinách. Bábätká bývajú všeobecne oveľa spokojnejšie skôr doobeda.

Práve komplexnosť, ovládanie aspoň základov viacerých zručností, ako je aj príprava dokonalého prostredia, práca so svetlom, poznanie potrieb bábätiek, vhodné polohovanie,  vedie k úspechu v tomto fotografickom žánri a je dôležitejšie, ako iba použitá technika.

Verím, že som vás inšpirovala a že aj vám komplexnosť pomôže ku krásnym, vydareným fotografiám maličkých bábätiek. Ďaľšie faktory, ktoré vplývajú na spokojnosť bábätka nájdete aj v eBooku Úvod do sveta newborn fotografie, ktorý si môžete stiahnuť tu>>

Newborn fotografia

Prajem vám krásny deň…

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov