Neostré fotografie, tmavé, alebo príliš svetlé, bez farieb a atmosféry. Takáto býva bežná realita začínajúcich fotografiek. Máte to rovnako? Vyskúšali ste už rôzne postupy a techniky, ale napriek tomu fotografie stále nie sú podľa vašich predstáv a podaria sa vám často iba náhodne?
Keď ste potom denne zaplavená stovkami krásnych fotografií na sociálnych sieťach možno vám napadne, že autor má nejaký špeciálny talent, šťastie, alebo že má jednoducho drahšiu, lepšiu, profesionálnejšiu výbavu?
Keď som pred rokmi začínala, cítila som to rovnako. Napriek tomu, že som fotografovala kvalitným fotoaparátom aj objektívom, fotografie sa mi podarili zväčša iba náhodne. Vždy som si pomyslela, že ak by som mala iný objektív, určite by to bolo lepšie. Alebo že ak si zariadim profesionálny ateliér, bude to lepšie. Jednoducho ak si niečo špeciálne kúpim, konečne budú moje fotografie presne podľa mojich predstáv.
Dnes viem, že to tak nie je a som presvedčená, že aj keď profesionálna výbava a rôzne doplnky pre fotenie vám dávajú viac možností pre kreatívnu tvorbu a môžu vám pri fotení pomôcť, krásne fotografie nie sú iba o tej technike. Dnes dokážete peknú fotku urobiť aj mobilom.
Premýšľate, čo sa teda môže skrývať za tými krajšími fotografiami, ak to nie je technické vybavenie? Čo by ste mohli urobiť, aby aj vaše fotografie boli konečne presne podľa vašich predstáv?
Tri dôležité kroky ku krajším fotografiám som pre vás zhrnula v tomto článku. Vychádzajú z mojich skúseností a z toho, čo mňa v začiatkoch najviac posunulo. Teda nie úplne v začiatkoch. Kým som ja tomuto porozumela a najmä to prijala, trvalo mi to niekoľko rokov plných nevydarených fotografií. Verím, že vy budete rýchlejšia a že sa poučíte z mojich chýb.
Rada by som vás ešte upozornila, že vám neponúkam žiadny zázračný a bleskový návod, vďaka ktorému hneď od zajtra budú vaše fotografie na profesionálnej úrovni. Takýto návod totiž neexistuje.
To, čo vám ale určite pomôže posunúť sa od nevydarených fotografií k tým krásnym a vydareným sú
Možno máte teraz chuť tento článok zavrieť a rozumiem vám. Ak s niečím začíname, podvedome hľadáme jeden jednoduchý, konkrétny a najmä rýchly návod, ktorý nás privedie k želaným výsledkom a posunie nás okamžite na profesionálnu úroveň.
Vo fotografii ale takýto jeden rýchly návod bohužiaľ neexistuje. Vždy môžete fotografovať viacerými spôsobmi, v rôznych podmienkach a priestoroch, rôznou fotografickou výbavou a fotografie môžu byť vždy krásne. A práve pre to považujem zvládnutie základov za to najdôležitejšie.
Ak ich totiž zvládnete, budete vedieť odfotiť krásne fotografie kdekoľvek, v akomkoľvek svetle, prostredí a kľudne aj mobilom.
Tri najdôležitejšie kroky ku krajším fotografiám
Opäť sa vrátim k mojim začiatkom. Môj manžel fotografoval ešte predo mnou a keď som ja začala, mala som doslova v skrini profesionálnu zrkadlovku a k nej niekoľko objektívov. Napriek tomu som ešte niekoľko rokov fotila štýlom pokus – omyl a fotografie sa mi podarili zväčša iba náhodne. Fotila som väčšinou v poloautomatickom režime, ale nastaveniam som vôbec nerozumela.
Pre vylepšenie mojich fotografií som začala nakupovať všetko, o čom reklama sľubovala, že mi ku krajším fotografiám pomôže 🙂 🙂 🙂
Mohla by som takto pokračovať aj hodiny. Počas niekoľkých rokov som takto minula stovky eur a dolárov za niečo, čo mi častokrát vôbec nepomohlo a nikam som sa neposúvala.
Po niekoľkých rokoch takéhoto ne/fotenia, som v našej knižnici narazila na knihu, kde boli jednoduchou formou opísané základy fotografovania digitálnou zrkadlovkou. To bol pre mňa obrovský „AHA“ moment a po naštudovaní týchto základov sa mi vo fotografii otvoril úplne nový svet.
Určite nie som prvá, od ktorej to počujete, ale som skutočne presvedčená, že to, čo vám v začiatkoch najviac pomôže sú práve tie úplné základy, a ak by som sa aj ja mohla vrátiť v čase, určite by som v začiatkoch nestrácala čas a nevyhadzovala peniaze za nič iné, okrem týchto základov.
Ak fotíte digitálnou zrkadlovkou/bezzrkadlovkou a nepoznáte jej ovládanie, bez úplného porozumenia týchto základov, bez porozumenia výrazov ako Expozícia, Clona, Čas, ISO, expozičný trojuholník, sa môžete ešte dlho trápiť s nevydarenými fotografiami.
AKO ROZPOZNÁTE, ŽE BY PRÁVE VÁM TIETO ZÁKLADY POMOHLI?
Takým prvým ukazovateľom môže byť, že sa vám fotografie často po technickej stránke nepodaria. Sú tmavé, alebo príliš svetlé, neostré. Toto je naozaj v 99% iba záležitosťou správnych nastavení, nie je to chybou fotoaparátu, objektívu, ani ničoho iného. Technicky dobrú, svetlú, peknú, ostrú fotografiu môžete vytvoriť akoukoľvek, aj tou najlacnejšou zrkadlovkou/bezzrkadlovkou.
Ďaľším ukazovateľom je, či rozumiete výrazom Clona, Čas, ISO, Expozičný trojuholník, či viete, ako ich nastavenie ovplyvňuje fotografiu, ako a kde sa na vašej zrkadlovke/bezzrkadlovke nastavujú a či fotíte v manuálnom režime. Ak je vaša odpoveď nie, naštudovanie základov fotenia dogitálnou zrkadlovkou/bezzrkadlovkou vám určite pomôže vylepšiť vaše fotografie.
Ak napríklad fotíte iba mobilom, mali by ste poznať základy ovládania, napríklad ako aj mobilom presne zaostríte, alebo ako fotografiu priamo pri fotení zosvetlíte, alebo stmavíte. Mali by ste spoznať aj rôzne možnosti a režimy, ktoré napríklad umožňujú fotiť kvalitnejšie fotografie v lepšom rozlíšení, alebo napríklad fotografie s rozostreným pozadím. Jednoducho by ste mali poznať možnosti svojho mobilu.
Fotografia odfotená iPhonom 11 v režime portrét👇👇👇
Keď budete rozumieť vašej technike, budete vedieť spraviť v rôznych situáciach technicky dobré fotografie, bude to mať aj ďaľší pozitívny vplyv. Pri fotení sa totiž budete môcť viac zamerať aj na ostatné dôležité detaily fotografie, napríklad na kompozíciu, alebo prácu so svetlom. A tým sa dostávame k ďaľšiemu kroku.
Ako druhý krok k vydareným fotografiám, ktoré budú presne podľa vašich predstáv, považujem zvládnutie všeobecných základov fotografie. Čo by ste si pod tým mali predstaviť?
Každá fotografia je vždy zložením malých detailov a faktorov, ktoré ju ovplyvňujú rôznym spôsobom. Určite ste už počuli o svetle, ktoré tvorí základ každej fotografie, alebo napríklad o kompozícii. Na fotografiu ale vplývajú aj ďaľšie faktory. Napríklad uhol, z ktorého vaše dieťa odfotíte, pozadie, výraz tváre, vzdialenosť, oblečenie, alebo napríklad perspektíva. Každý takýto detail môže vaše fotografie vylepšiť.
Prezrite si napríklad tieto dve podobné fotografie, dva jednoduché portréty. Rozdiel je iba v kompozícii – teda v rozložení prvkov, objektov na fotografii. Ktorá na vás pôsobí lepšie?
Prezrite si napríklad aj tieto dve fotografie, odfotené na rovnakom mieste a v rovnakom čase, rozdiel je v oblečení. Ktorá sa vám viac páči?
Rôzne detaily v kompozícii, na pozadí fotografie, svetlo, ale aj oblečenie dotvárajú fotografiu. A nemusíte si teraz predstaviť zdĺhavé študovanie všeobecných základov fotografie. V skutočnosti ide iba o niekoľko jednoduchých princípov, ktoré zvládnete za pár minút. Ak ich potom začnete uplatňovať pri fotení, vaše fotografie budú okamžite lepšie.
Úpravy fotografií považujem už iba za takú čerešničku na torte. Ak zvládnete predchádzajúce dva „základy“, základy ovládania vašej techniky a všeobecné základy fotografie, vaše fotografie budú zaručene lepšie.
Následnými úpravami ich potom môžete viac, či menej vylepšiť, odstrániť nežiadúce prvky, vylepšiť farebnosť, alebo kontrast, alebo urobiť aj väčšie zmeny, ktoré dodajú fotografii tú správnu atmosféru.
Fotografia pred úpravou👇👇👇
Fotografia po jednoduchej úpravy svetlosti a farebnosti👇👇👇
Fotografia pred úpravou👇👇👇
Fotografia po komplexnej úprave👇👇👇
K základom ovládania vašej techniky a k všeobecným základom fotografie vám teda odporúčam zoznámiť sa aj so základmi úprav fotografií, napríklad vo Photoshope, alebo v akejkoľvek inej aplikácii pre počítač aj mobil. Takéto úpravy dodajú vašim fotografiám ďaľší rozmer a profesionálnejší vzhľad.
Zhrnutie
Ak túžite po krajších fotografiách:
Až keď budete mať tieto základy zvládnuté, môžete sa pustiť do pokročilejších techník, napríklad práce so svetlom, alebo úprav fotografií, prípadne investovať do technického vybavenia. Profesionálny objektív napríklad dodá vašim fotografiám krajšiu kresbu, dá vám možnosť fotenia aj v horších svetelných podmienkach. Lepšia zrkadlovka s Full frame snímačom zase ovplyvní kvalitu fotografie.
Ďaľšie vybavenie, blesky, štúdiové svetlá, alebo celkovo štúdiové vybavenie, či napríklad špeciálne doplnky pre newborn fotografiu, vašim fotografiám ešte pomôžu.
Tiež vás môže obohatiť ďaľšie vzdelanie, kurzy, online kurzy, alebo literatúra venované fotografickému žánru, ktorý vás baví, alebo napríklad kurzy úprav fotografií v štýle, ktorý sa práve vám páči. Každý takýto kurz vás môže posunúť o kúsok vpred. Bez tých dôležitých základov sa ale v každom takomto pokročilejšom kurze môžete strácať a nemusíte mu rozumieť.
Pri každej ďaľšej investícii vždy zvážte, kde sa práve teraz na vašej ceste ku krajším fotografiám nachádzate. Či ste úplne na začiatku, alebo už máte základy zvládnuté, akú techniku používate, či vám takáto investícia skutočne pomôže atď. Podľa toho zvoľte ďaľšie kroky.
Ak by ste sa chceli o vašich krokoch poradiť, napíšte mi na inspiracie@mariagasparova.sk