Väčšie či menšie úpravy vám pomáhajú ku krajším a pútavejším fotografiám. Dodatočnými úpravami vaše fotografie vylepšíte, pridáte profesionálny vzhľad, možete jednoducho odstrániť nežiadúce prvky z fotografií, pridať sýtosť farbám, spraviť retuš pleti, orez, zosvetliť, alebo stmaviť fotografiu, prípadne iba jej časť, previesť fotografie do čiernobielej a mnoho ďaľšieho…
Úpravy fotografií môžete urobiť v programoch, alebo aplikáciach, ktorých je dnes na trhu mnoho a máte z čoho vyberať.
Môžete voliť z platených programov, ktoré sú jednoduché na používanie a dávajú vám množstvo možností. Môžete ale samozrejme zvoliť aj niektorý program zdarma, tu ale musíte počítať s viac, či menej obmedzenými možnosťami úprav.
Ak sa v ponuke týchto programov strácate, neviete, ktorý vybrať a ktorý bude pre vás najvhodnejší, pri výbere vám môže pomôcť tento článok. Nájdete v ňom:
1. Programy, ktoré vám odporúčam
PHOTOSHOP A LIGHTROOM
Photoshop a Lightroom sú už dlhodobo tým najlepším, čo v oblasti úprav fotografií na trhu nájdete. Sú to prepracované softvéry, v ktorých môžete robiť jednoduché a rýchle úpravy
foto pred úpravou
foto po úprave
ale aj zložitejšie úpravy a zmeny
V programe Adobe Photoshop môžete urobiť s fotografiou všetko, na čo si pomyslíte. Je to to najlepšie, čo dnes na trhu nájdete a nájdete v ňom najvýkonnejšie nástroje na úpravy fotografií. Je vhodný na jednoduché, ale aj prepracované, komplexné úpravy.
Adobe Lightroom Classic je vhodnejší na rýchle úpravy, neobsahuje až toľko prepracovaných nástrojov, ako Photoshop. Je vhodný aj na triedenie a katalogizáciu fotografií.
Dostupné sú dve verzie – Lightroom a Lightroom Classic, pričom Lightroom Classic je vhodnejší pre úpravy fotografií v počítači, máte v ňom viac možností, nájdete v ňom aj modul Library – Knižnica, kde vidíte všetky vaše fotografie prehľadne usporiadané.
Lightroom je vhodnejší pre rýchle úpravy fotografií v mobile, alebo iPade, je jednoduchší a nenájdete v ňom až toľko možností, ako v Lightroome Classic.
Ja osobne používam Lightroom Classic aj Photoshop a túto kombináciu odporúčam aj vám. V Lightroome Classic fotografie triedim a robím základné úpravy svetlosti a farebnosti. Následne si fotku otvorím vo Photoshope, v ktorom urobím všetky ďaľšie potrebné vylepšenia a zmeny.
1. Sú drahé a príliš zložité a ja neviem, či sa budem fotografii skutočne venovať. A je pochopiteľné, že v začiatkoch chcete radšej siahnuť po tých bezplatných. Ako sa ale dočítate nižšie, nie je to vôbec nutné, pretože tieto programy sú v skutočnosti veľmi lacné.
Photoshop a Lightroom + aplikácie Photoshop Expres a Lightroom pre úpravy fotografií v mobile môžete používať iba za 11,99/mesačne. Aj ak by ste sa venovali fotografii iba ako koníčku, nie je to vôbec vysoká cena vzhľadom na to, koľko možností tým získate. Berte to ako investíciu do vášho koníčka. Ak napríklad rada čítate knihy, tiež si ich kupujete a porovnajte si cenu jednej knihy s mesačným predplatným za všetky tieto softvéry.
Photoshop a Lightroom si môžete zakúpiť tu>> Zvoľte plán fotografia, prejdite procesom inštalácie a môžete hneď začať vylepšovať vaše fotografie.
2. Photoshop je zložitý.
Áno, na prvý pohľad sa to tak môže zdať. Ak si otvoríte Photoshop, vidíte množstvo rôznych možností. Na úpravy fotografií vám ale stačí spoznať niekoľko z nich a tie budete používať stále dokola a dokola. Ani ja nepoznám všetky možnosti Photoshopu, alebo Lightroomu, nepotrebujem to. Stále dokola používam niekoľko nástrojov, vrstvy úprav a niekoľko filtrov.
Ak by ste v začiatku ocenili pomoc, v online kurze Základy úprav fotografií vo Photoshope vás úpravami prevediem jednoduchou formou, krok po kroku. Spoznáte postupy úprav vo Photoshope aj v Lightroome a spoznáte aj komplexnejšie úpravy.
ZONER
Lacnejšou alternatívou k týmto programom je Zoner Photo Studio X. Osobne som s týmto programom nikdy nepracovala, takže vám ho neviem odporučiť. Recenzie naň sú ale veľmi dobré a tento program vám určite poskytne skvelé možnosti úprav vašich fotografií, rozsahom podobné Photoshopu, ale za nižšiu cenu.
AFFINITY PHOTO
Ďaľšou možnosťou je Affinity Photo. Podľa recenzií tiež patrí k jedným z najlepších softvérov na úpravy fotografií, opäť porovnateľným s Photoshopom, výhodou je jednorázová platba.
2. Programy zdarma
Už niekoľko rokov neupravujem fotografie v žiadnom programe zdarma, preto vám ani neviem žiadny konkrétny odporučiť. Podľa dostupných informácií a recenzií patria tieto dva k najlepším z nich:
GIMP
PHOTOSCAPE X
Pokiaľ si nechcete žiadny program inštalovať do vášho počítača, na rýchle a jednoduché úpravy fotografií môžete použiť aj online programy. Jedným z nich je
POLARR
Jednoduchý návod na úpravu fotografií v tomto online programe, tiež aj v programoch Photoshop, Lightroom a v aplikáciach pre úpravy v mobile nájdete v eBooku Ako odfotíte nadčasový portrét vášho dieťatka, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>
3. Aplikácie na úpravy fotografií v mobile
Na úpravy fotografií v mobile môžete použiť veľké množstvo aplikácií, ktoré sú dnes bežne dostupné. Vačšinou sú veľmi intuitívne a jednoduché a môžete v nich urobiť rýchle úpravy. Často v nich nájdete aj tzv. „Presety“ – rôzne prednastavené úpravy, ktoré veľmi rýchlo vylepšia vaše fotografie.
Na úpravy fotografií v mobile ja najčastejšie používam aplikáciu Lightroom, občas aplikáciu Photoshop Express. Odporúčam vám aj aplikáciu Snapseed. Všetky tieto aplikácie disponujú množstvom skvelých funkcií, pomocou ktorých vaše fotografie veľmi rýchlo vylepšíte.
Príklad jednoduchej úpravy fotografie v mobilnej aplikácií Lightroom
Verím, že vám článok pomohol zorientovať sa v množstve programov na úpravy fotografií, že vám pomôže vybrať si ten najvhodnejší pre vás. Ak by vám napadli ešte akékoľvek otázky, napíšte mi na email inspiracie@mariagasparova.sk.
Podrobnejšie návody na úpravy fotografií v programoch Photoshop, Lightroom Classic a tiež v aplikáciach pre úpravy fotografií v mobile, spolu s profesionálnymi radami a jednoduchými princípmi, podľa ktorých odfotíte krajšie fotografie (nielen) vašich detí, nájdete aj v eBooku Ako fotiť deti>>