Ako vytvoríte krásne rozostrené pozadie (bokeh) pri fotografovaní detí

Jeden z najkrajších efektov, ktorý môžete dosiahnuť pri fotografovaní, je rozostrené pozadie, známe ako bokeh. Tento efekt nielenže dodáva fotografii profesionálny a umelecký vzhľad, ale najmä zvýrazní vaše dieťa ako hlavný objekt.

Možno si myslíte, že dosiahnuť krásne rozmazané pozadie je možné len s drahým fotoaparátom a špeciálnymi objektívmi. Dobrá správa je, že dnes môžete krásne rozostrené pozadie dosiahnuť aj pri fotografovaní detí mobilným telefónom.

Odfotené iPhonom

Tento článok vám poskytne konkrétne praktické tipy a triky, ako vytvoríte krásne rozostrené pozadie pri fotografovaní vašich detí – či už používate zrkadlovku, bezzrkadlovku alebo mobilný telefón.

V článku sa dozviete:

  • Čo je hĺbka ostrosti a ako ovplyvňuje vaše fotografie
  • Čo všetko vplýva na rozostrenie pozadia
  • Ako dosiahnete čo najviac rozostrené pozadie
  • Tipy a triky na dosiahnutie rozostreného pozadia pri fotografovaní mobilom
  • Ako rozostríte pozadie dodatočne pri úpravách

Čo je hĺbka ostrosti a ako ovplyvňuje vaše fotografie

Hĺbka ostrosti je pojem, ktorý opisuje, aká časť fotografie je ostrá a zaostrená. Môžeme to chápať ako „hĺbku“ oblasti, ktorá je na fotografii ostrá. Predstavte si to takto: keď sa pozriete na fotografiu, hĺbka ostrosti určuje, či je zaostrené len dieťa (a pozadie je rozmazané), alebo či sú ostré aj objekty za a pred dieťaťom.

Ako hĺbka ostrosti ovplyvňuje vaše fotografie?

  1. Malá hĺbka ostrosti: Znamená, že iba malá časť fotografie je ostrá a zvyšok je rozostrený/rozmazaný. Malá hĺbka ostrosti sa vo fotografii často používa pri portrétoch, pretože pomáha vyniknúť hlavnému objektu (v tomto prípade je to vaše dieťa) a odstrániť rušivé prvky v pozadí. Fotografia tak pôsobí profesionálnejšie a pozornosť smeruje práve na vaše dieťa.
    • Príklad: Zaostrená je iba tvár vášho dieťaťa a pozadie  je krásne rozostrené/rozmazané. Takto fotografia priamo priťahuje pozornosť k dieťaťu.

  1. Veľká hĺbka ostrosti: Znamená, že väčšia časť fotografie je ostrá – nielen dieťa, ale aj objekty za ním a pred ním. Toto je vhodné, ak chcete, aby boli na fotografii jasne viditeľné aj prvky pozadia. Napríklad ak fotografujete na výlete, kde chcete zachytiť aj prvky miesta, ktoré ste navštívili.
    • Príklad: Vaše dieťa stojí na pláži, pri kultúrnej/historickej pamiatke, alebo v krásnej prírode a v pozadí sú jasne viditeľné vlny a obloha, pamiatky, alebo príroda. Veľká časť fotografie je ostrá.

 

Ako dosiahnete malú hĺbku ostrosti – čo najviac rozostrené pozadie

Na rozostrenie pozadia vplývajú:
  1. Nastavenia fotoaparátu/mobilu
  2. Vzdialenosť dieťaťa od pozadia
  3. Vaša vzdialenosť od dieťaťa
  4. Ohnisková dĺžka objektívu
  5. Dodatočné úpravy

Nastavenia fotoaparátu

Pre dosiahnutie čo najviac rozostreného pozadia je dôležité najmä nastavenie CLONY. Toto je nastavenie na fotoaparáte, ktoré ovplyvňuje, koľko svetla vstupuje do objektívu a tiež má vplyv na mieru rozostrenia pozadia.

Clona sa označuje ako f, hovoríme o tzv.clonovom čísle (napr. f/1.8, f/5.6). Menšie číslo f, napr. f/1.8, f/2,8 znamená menšiu hĺbku ostrosti = viac rozmazané pozadie. Väčšie číslo f, napr. f/10, f/16 znamená väčšiu hĺbku ostrosti = menej rozostrené pozadie.

Prakticky to znamená, že ak chcete dosiahnuť čo najviac rozostrené pozadie, nastavte čo najmenšie clonové číslo f.

f/2,8

Nastavenia mobilu

Väčšina moderných smartfónov má zabudovaný portrétový režim, ktorý automaticky vytvára efekt rozmazaného pozadia. Stačí prepnúť na tento režim a zaostriť na vaše dieťa. Telefón sa postará o zvyšok a vy tak môžete jednoducho vytvoriť krásne fotografie s rozmazaným pozadím.

Portrétne režimy sú dostupné priamo v aplikácii fotoaparátu. Podľa značky a konkrétneho modelu môžu byť nazvané:

  • Portrét
  • Live Focus
  • Portrait Mode
  • Clona

Ako vplýva na rozostrenie vzdialenosť dieťaťa od pozadia

Rozostrenie pozadia (bokeh) je ovplyvnené aj vzdialenosťou medzi objektom (dieťaťom) a pozadím. Čím väčšia je táto vzdialenosť, tým viac bude pozadie rozostrené. Ak je dieťa ďaleko od pozadia, rozostrenie pozadia bude väčšie.

Ako vplýva na rozostrenie pozadia vaša vzdialenosť od dieťatka

Vzdialenosť fotoaparátu od objektu/dieťatka je ďaľším z faktorov, ktoré ovplyvňujú mieru rozostrenia pozadia. Platí tu:

  • Malá vzdialenosť: Keď je fotoaparát blízko k objektu (dieťaťu), hĺbka ostrosti je menšia, čo znamená výraznejšie rozostrenie pozadia.
  • Väčšia vzdialenosť: Keď je fotoaparát ďalej od objektu, hĺbka ostrosti je väčšia, čo znamená menej rozostrené pozadie.

Prakticky to znamená, že čím bližšie budete k vášmu dieťatku, tým bude na fotografii pozadie viac rozostrené.

ako fotiť deti, ako fotiť digitálnou zrkadlovkou

 

Ako fotiť deti v repkovom poli

Ako vplýva na rozostrenie pozadia ohnisková dĺžka objektívu

Na rozostrenie pozadia má veľký vplyv aj objektív, ktorý pri fotení použijete, najmä ohnisková dĺžka objektívu. Platí tu jednoduché pravidlo – čím väčšia je ohnisková dĺžka objektívu, tým viac bude pozadie rozostrené.

Prakticky to znamená, že objektívom 50mm (napríklad objektív Canon EF 50mm f/1.2L USM) vytvoríte menej rozostrené pozadie, ako objektívom 100mm (napríklad Canon EF 100mm F/2.8 L Macro IS USM). Môžete mať nastavenú rovnakú veľkosť clony, vaše dieťa môže byť v rovnakej vzdialenosti od pozadia, ale pri objektívoch s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou bude pozadie vždy rozostrené viac.

Odfotené objektívom s ohniskovou dĺžkou 50mm f/1,6

Odfotené objektívom s ohniskovou dĺžkou 200mm f/2,8

Zhrnutie

Pre čo najviac rozostrené pozadie:

  • Zvoľte čo najmenšie clonové číslo f, alebo pri fotení mobilným telefónom portrétny režim
  • Dieťa bude čo najďalej od pozadia
  • Vy budete fotografovať z čo najmenšej vzdialenosti
  • Ak je to možné, zvoľte objektív s čo najväčšou ohniskovou dĺžkou

Rozostrenie pozadia dodatočnými úpravami

Ak sa vám nedarí dostatočne rozostriť pozadie už pri fotení, môžete tak urobiť pri dodatočných úpravách. Existuje viacero možností, ako to urobiť aj viacero aplikácií a programov, v ktorých môžete pozadie rozostriť.

Odporúčam vám použiť Lightroom, či už v mobile, alebo na počítači, alebo Photoshop, pretože v nich je rozostrenie pozadia veľmi jednoduché.

Otvorte si fotografiu v Lightroome, nájdite funkciu Lens Blur a kliknite na aplikovať.  Ak používate Photoshop, rovnaká funkcia je dostupná cez Filter – Camera Raw filter.

Rozostrené pozadie (bokeh) pomáha vyzdvihnúť dieťa ako hlavný objekt na fotografii. Bez ohľadu na to, či používate digitálnu zrkadlovku, bezzrkadlovku, alebo mobilný telefón, zvládnutie techník na dosiahnutie rozostreného pozadia vám umožní vytvárať krásne a profesionálnejšie fotografie. Verím, že vďaka tipom z tohto článku sa vám podaria fotografie s krásne rozostreným pozadím.

 

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov