Ako fotiť bábätká rôzneho veku?

Fotenie bábätiek rôzneho veku má svoje špecifiká a je v každom období trošku iné, pretože aj bábätká sú v každom období iné. Počas prvého roku života sa veľmi rýchlo menia, jeden deň robia to, čo ešte deň pred tým nerobili a naopak, už nerobia to, čo ešte deň pred tým robili 🙂

Preto je dobré, v každom období života bábätka fotiť to, čo je pre toto obdobie typické a čo je pre bábätko v každom období prirodzené. Inak prebehne fotenie 10 – dňového bábätka, inak 2 – mesačného a inak 6 – mesačného bábätka.

V čom sú vlastne rozdiely a na čo je dobré sa v každom období zamerať, alebo na čo si dať pri fotení pozor? A aké fotografie sa dajú urobiť bábätkám v rôznych obdobiach? Odpovede nájdete nižšie v článku.

Fotenie bábätka do 14 dní

Jedinečné obdobie v živote bábätka, ktoré určite stojí za to uchovať na fotografiách. Tie sú špecifické tým, že bábätka na nich väčšinou spokojne spinkajú v tých typických “ newborn pózach“. Jednu z nich vidíte napríklad na fotografii vyššie.

V tomto období je najdôležitejšie zamerať sa na to, aby bolo bábätko počas celého fotenia spokojné a celý priebeh fotenia prispôsobiť jeho potrebám. Spokojnosť bábätka závisí od mnohých faktorov. Spomeniem prípravu vhodného prostredia, čo zahŕňa napríklad zabezpečenie vhodnej teploty počas fotenia. Tá by mala byť 25-28°C. Tiež spomeniem vhodné polohovanie, ktoré prispieva k spokojnosti bábätka.

Tých faktorov je naozaj veľmi veľa, nestačil by mi na ne ani celý samostatný článok. Ak ich ale spoznáte a naučíte sa ich počas fotenia využiť, odmenou vám bude spokojne spinkajúce bábätko, ktorému môžete ľahko vytvoriť galériu krásnych newborn fotografií, typických práve pre toto obdobie.

Fotenie 14 – dňového až 2 – mesačného bábätka

Možno ste už počuli o tom, že ideálne obdobie na fotenie bábätka je iba do 14 dní po narodení. Často sa ale stretávam s tým, že rodičia toto obdobie z rôznych príčin premeškajú a prídu sa fotiť so starším bábätkom.  Už som sa stretla aj s tým, že fotografi odmietajú fotiť bábätko v takomto veku, pretože sa to vraj nedá.

Takéto fotenie ale prebieha približne rovnako, ako fotenie bábätka do 14 dní a nie je žiadny dôvod, takéto fotenie odmietať. Aj v tomto období je ale veľmi dôležité dbať počas fotenia na spokojnosť bábätka.

Rozdiel je v tom, že bábätká už väčšinou nie je možné uložiť do niektorých z tých typických „newborn póz“, pretože už sú citlivejšie na každý dotyk a pri takomto polohovaní by sa budili. Ak chcete zabrániť neustálemu prebúdzaniu bábätka, pomôcť môže zavinutie. Fotografovať potom môžete podobne, ako to vidíte na fotografii 6  – týždňového chlapčeka vyššie.

Niektoré bábätká v tomto období počas fotenia už vôbec nezaspia. Je zbytočném sa tým nejako zaoberať, jednoducho ho odfoťte s otvorenými očkami, ako to vidíte na fotografiách nižšie.

Ak bábätko práve nespí, je dobré si dať pozor pri fotení najmä na jednu vec, a tou sú ručičky bábätka. Takto veľké bábätka ručičky stále naťahujú, hýbu s nimi. Ručičky potom môžu byť na fotografiách rozmazané, alebo môžu napríklad zakrývať tvár bábätka. Aby ste tomu zabránili, môžete bábätko zavinúť, ako to vidíte na fotografii vyššie.

Fotenie 2 – 4 mesačného bábätka

Tu vidíte fotografie rovnakého bábätka, s použitím rovnakých rekvizít, rozdiel je iba vo veku bábätka. Aj keď bábätká v tomto veku už pravdepodobne počas fotenia nezaspia a nedajú sa im už vytvoriť tie typické newborn fotky, toto je tiež nádherné obdobie, ktoré určite stojí za to, uchovať na fotografiách. Fotenie, rekvizity a aj polohy bábätka sú v tomto období podobné, ako pri fotení menších bábätiek.

Navyše bábätká začínajú byť zvedavé, všetko si obzerajú a toto je dobré na fotografiách zachytiť. Opäť si dajte pozor, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, na ručičky bábätka. Môžete ich schovať pod kúsok látky, alebo deky, alebo môžete ručičky na chvíľku pridržať bábätku pri tele a odfotiť zatiaľ detail tváričky.

V tomto období už bábätká pekne držia hlavičku, takže je dobré odfotiť ich už aj na brušku. Takéto fotografie sú u rodičov veľmi obľúbené.

Fotenie 4 – 6 mesačného bábätka

Opäť vidíte na fotografii jedno porovnanie. Rovnaké bábätko, rovnaké rekvizity, rozdiel je iba vo veku bábätka. Bábätka vo veku 4-6 mesiacov ľahko niečím zaujmete, budú sa na vás pozerať a usmievať a preto je toto obdobie vhodné napríklad na fotenie detailov tváričky 🙂 Bábätká si tiež práve v tomto období chytajú nožičky a hrajú sa s nimi, preto je vhodné zachytiť aj toto na fotografiách.

Fotenie 6 – 9 mesačného bábätka

Toto obdobie je typické tým, že bábätko začína s oporou (neskôr aj bez opory) sedieť a niektoré bábätká v tomto období už aj štvornožia 🙂 Preto je dobré zamerať sa pri fotení práve na takéto fotografie.

Fotenie 9 – 12 mesačného bábätka

V tomto veku bábätká už bez problémov sedia, väčšinou vedia aj liezť, dokážu sa s oporou postaviť, niektoré zvládnu chvíľku stáť aj bez opory, alebo dokonca už robia svoje prvé kroky. Toto obdobie preto ponúka mnoho možností, ako bábätko odfotiť.

Opäť to môžu byť fotky sediaceho, alebo lezúceho bábätka, ako v predchádzajúcom období. Pri fotení môžete použit zaujímavé rekvizity a zachytiť, ako sa s nimi bábätko hrá. Môžete odfotiť aj prvé kroky, alebo fotografie prvej torty 🙂

Fotenie detí starších ako 1 rok

Po prvých narodeninách prichádza bábätko do veku, kedy už väčšinou ani chvíľku neobsedí, chce behať a objavovať svet. Často sa stretávam s tým, že rodičia toto obdobie popisujú ako: “ Nechce sa fotiť.“ 🙂 🙂 🙂

V tomto období môže byť skutočne náročnejšie detičky odfotiť. Detičky sú neposednejšie, behajú z miesta na miesto, často môžete mať problém vôbec zaostriť, alebo neustále meniť nastavenia zrkadlovky. Praktické postupy fotenia neposedných detičiek podrobne rozoberám v eBooku Ako fotiť deti, ale tu je aspoň jedno odporúčanie.

Myslím, že v tomto období je dobré najmä zbaviť sa akýchkoľvek očakávaní. Nečakajte dokonalé portréty usmiateho dieťatka, alebo dokonalé rodinné fotografie 🙂 Neočakávajte, že bábätko v tomto veku bude sedieť a pózovať pred objektívom. V tomto období detičky objavujú svet, dokážu si zaujato prezerať rôzne veci, užívať si chvíle v prírode, alebo s priateľmi a práve toto by ste sa mali snažiť zachytiť na fotografiách.

Niekoľko tipov na záver

  1. S výnimkov fotenia úplne malých bábätiek do 2 mesiacov veku, by malo fotenie prebehnúť veľmi rýchlo. Nezdržujte sa zbytočne častým prezliekaním bábätka, alebo prekladaním z jednej rekvizity do druhej. Toto môže bábätká zbytočne znervózniť a neprispieva to k ich spokojnosti. Odporúčam, aby fotenie trvalo maximálne 15 – 30 minút + nejaký čas na prípravy.
  2. Pri fotení bábätiek v akomkoľvek veku vždy dbajte na maximálnu bezpečnosť bábätka. Odporúčam, aby rodičia pri fotení vždy sedeli v blízkosti bábätka tak, ako to vidíte na fotografiách nižšie. Pomocou niekoľkých jednoduchých úprav vo Photoshope dokážete rodičov neskôr z fotografie veľmi ľahko vymazať.

3. Bábätká môžete zaujať napríklad hračkou na objektíve, ktorá po stlačení píska ( rovnako ako akékoľvek pískacie hračky). Takto získate sekundy, kedy vám bábätká pozerajú priamo do objektívu a vy môžete urobiť krásne fotky 🙂

Verím, že ste sa inšpirovali a prajem vám veľa krásnych zážitkov pri fotení bábätiek akéhokoľvek veku 🙂

Aké problémy, alebo radosti najčastejšie riešite pri fotení bábätiek? Napíšte mi v skupine na facebooku Úvod do sveta newborn fotografie .

 

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov