O nastaveniach zrkadlovky/bezzrkadlovky jednoducho a zrozumiteľne

Nie je to jedna z najčastejších otázok, je to na sto percent tá najčastejšia, ktorú v rôznych obmenách dostávam:

  • Prosím vás, aké nastavenia mám zvoliť ak idem fotiť to, alebo ono?
  • Aké nastavenia by ste mi odporučila?
  • Aký čas mám nastaviť, ak fotografujem to, alebo ono?
  • Akú clonu ste mali nastavenú pri tejto fotografii?
  • Ako mám nastaviť moju zrkadlovku?

V tomto článku by som vám rada podrobnejšie priblížila, prečo vám neviem na takéto otázky dať rýchlu, krátku a jednoznačnú odpoveď, ktorá by vám pri fotografovaní skutočne aj pomohla k lepším fotografiám. Najmä, prečo vám moje nastavenia vôbec nemusia pomôcť a nech vám zadám akékoľvek hodnoty, vám nemusia fungovať a fotografie sa vám nemusia podariť.

Ešte pred tým, ako sa k tomu dostanem, vás chcem uistiť, že ak problematike nastavení zrkadlovky nerozumiete, najmä ak sa vám po tej technickej stránke fotografie nedaria, je to v začiatkoch úplne bežné. Mne trvalo doslova roky, kým som vôbec porozumela tomu, že je veľmi dôležité tejto technickej stránke fotografie rozumieť. Že tie nastavenia sú skutočne dôležité.

Takže nevzdávajte to, nie ste v tom sama, nie ste ani jediná a naozaj väčšinou stačí porozumieť týmto nastaveniam a fotografie sa okamžite zlepšia.

Čo to vlastne tie nastavenia sú?

Poďme teda k základom a pokúsim sa vám vysvetliť túto problematiku veľmi zjednodušene. Začnime tým, ako vlastne zrkadlovka, ale aj bezzrkadlovka pracuje, ako vznikne fotografia.

Ak to veeeeeeľmi zjednoduším, aby vznikla fotografia, musí na digitálny snímač vo vašom fotoapráte dopadnúť určité množstvo svetla. Aby ste si to dokázali lepšie predstaviť, digitálny snímač nahradil v minulosti vo fotoaparátoch používaný film. Kedysi svetlo dopadlo na film, dnes dopadne na digitálny snímač.

A tými nastaveniami fotoaparátu, nastaveniami Clony, Času a ISO vy vlastne dávate zrkadlovke, alebo bezzrkadlovke pokyn, koľko toho svetla má na snímač dopadnúť. To znamená, že nastaveniami vy hovoríte, či má byť výsledná fotografia svetlejšia, alebo tmavšia.

Okrem toho týmito nastaveniami zadávate fotoaparátu napríklad aj to, ako moc má byť rozostrené pozadie, alebo ako má byť zobrazený pohyb.

Príklad nastavení na tejto fotografii: clona f/2,8, čas 1/500, ISO 400. Fotografia nie je nijako upravená, takýto vzhľad – svetlosť, ostrosť, rozostrenie pozadia som dosiahla iba nastaveniami.

Ďaľší príklad fotografie bez akejkoľvek úpravy: Clona f/2,8, čas 1/250, ISO 100

Podrobnejšie o jednotlivých nastaveniach

CLONA je vlastne otvor v objektíve a voľbou clony vy hovoríte fotoaparátu, aký veľký otvor v objektíve chcete nastaviť. Ak zadáte veľké clony, veľký otvor v objektíve, na snímač dopadne viac svetla = fotografiu v podstate zosvetľujete. A ak naopak zvolíte malé clony, malý otvor v objektíve, na snímač dopadne menej svetla a fotografiu v podstate stmavujete.

Voľba clony ale ovplyvňuje napríklad aj mieru rozostrenia pozadia. Ak chcete pozadie rozostrené viac, zvolíte väčšie clony.

Príklad nastavení pri tejto fotografii: clona: f/2,8, čas: 1/125, ISO 100

Ďaľšie nastavenie je nastavenie ČASU. Nastavením hodnoty času vlastne hovoríte vášmu fotoaparátu, ako dlho má nechať otvorený otvor objektívu, teda tú Clonu. Zjednodušene povedané, ak necháte Clonu otvorenú dlhšie, na snímač stihne dopadnúť viac svetla = fotografiu zosvetľujete. Ak naopak necháte Clonu, teda otvor v objektíve otvorený kratšie, na snímač dopadne menej svetla, fotografiu tým stmavujete.

Nastavenie hodnoty Času má vplyv aj na zobrazenie pohybu na fotografii. Nastavenie času, opäť to zjednoduším, je vlastne čas, za aký váš fotoaparát spraví fotografiu. A to už vám môže napovedať, že ak zadáte dlhšie časy a fotografujete napríklad pohybujúce sa dieťa, to sa počas fotenia (počas toho dlhšieho času, za ktorý váš fotoaparát spraví fotografiu), stihne pohnúť a môže byť na fotografii rozostrené.

Ak naopak zvolíte čas rýchly, fotoaparát spraví fotografiu veľmi rýchlo, dieťa sa v podstate počas času, za ktorý fotoaparát fotografiu spraví, nestihne pohnúť a bude na fotografii ostré.

Príklad nastavení tejto fotografie: clona: f/2,8, čas: 1/640sek., ISO 320

Do tejto rovnice sa nám ešte pridáva ISO – CITLIVOSŤ SNÍMAČA. A opäť to zjednoduším. Pokiaľ zvyšujete hodnotu ISO, snímač sa stáva citlivejším na svetlo a tým opäť fotografiu zosvetľujete.

Príklad nastavení na tejto fotografii: f/1,8, 1/100, ISO 800

Takže ako vidíte, nastavením CLONY, ČASU a ISO zosvetľujete, alebo stmavujete fotografiu. Prakticky to znamená, že napríklad odfotíte vaše dieťa, fotografia sa vám zdá tmavá, tak jedno, alebo aj viac z týchto nastavení zmeníte a tým fotografiu zosvetlíte.

Svetlo

To ale nie je všetko. Do tejto rovnice si musíme zadať aj ďaľšie parametre a prvým z nich je SVETLO. Vy vždy nastavujete fotoaparát v nejakých konkrétnych svetelných podmienkach. Iné nastavenia budete voliť ak fotografujete doma a iné niekde v prírode. Pretože na rôznych miestach sú vždy iné svetelné podmienky.

Príklad nastavení tejto fotografie: f/2,8, 1/100, ISO 400

Ak to opať zjednoduším a vrátim sa k tomu základu, fotografia vznikne tak, že na snímač dopadne určité množstvo svetla. Ak fotografujete vo svetlejšej miestnosti, pri rovnakých hodnotách Clony, Času a ISO dopadne na snímač svetla viac, ako v tmavšej miestnosti.

Práve preto, ak vám ja zadám akékoľvek moje nastavenia, vám nemusia pomôcť. Pretože vy fotografujete v iných svetelných podmienkach.

Opäť uvediem jeden príklad. Ak ja odfotím moju dcéru doma pri okne, ako vidíte napríklad na fotografii nižšie a poviem vám, že moje nastavenia boli takéto: clona f/2,8, čas 1/200 a ISO 320, nemôžem vám zároveň aj povedať, že ak budete vaše dieťa fotografovať rovnako pri okne a zvolíte rovnaké nastavenia, aj vám sa fotografia podarí. Nemusí to tak byť.

  1.  Pretože ja som napríklad mohla fotiť, keď bolo zamračené a vy budete fotografovať počas slnečného dňa = aktuálne svetelné podmienky boli pri mojom fotení iné, ako pri tom vašom a moje nastavenia vám tým pádom nebudú fungovať dobre a vaša fotografia bude veľmi pravdepodobne pri rovnakých nastaveniach svetlejšia.
  2. Ja som zvolila clonu f/2,8 a pokiaľ vy nemáte možnosť nastaviť takúto clonu, moje nastavenia vám opäť budú nanič. Takže vstupuje nám tu do našej rovnice ďaľší parameter a tým je TECHNIKA.

Ak napríklad fotografujete základnými setovými objektívmi, najväčšia clona, akú väčšinou môžete zvoliť je clona f/5,6 – f/6,3, teda nemôžete zvoliť takú clonu, ako ja. To ale neznamená, že vám sa fotografia nepodarí, alebo nedá urobiť, alebo že si musíte hneď kúpiť nový, lepší, drahší objektív. Nie. Vy by ste mali iba zvoliť iné nastavenia.

Môže za to fotoaparát, alebo objektív

Čo sa týka techniky a najmä, ak sa nám v začiatkoch nedarí, veľmi často prichádza konštatovanie, MÔŽE ZA TO FOTOAPARÁT, ALEBO OBJEKTÍV, ale nie je to tak. Ak teraz držíte v ruke akúkoľvek zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku, na 100% si poradí s fotením v akýchkoľvek podmienkach.

Vyskúšajte toto cvičenie:
Zvoľte plne automatický režim a odfoťte čokoľvek, čo sa vám bežne nedarí odfotiť, alebo skúste plne automatický režim vo chvíľach, keď sa vám fotografia nedarí spraviť.

Ako zvolíte plne automatický režim je naznačené na fotografii nižšie. Na voliči režimov zvoľte tento, väčšinou je označený zelenou farbou.

V automatickom režime si akýkoľvek fotoaparát poradí, určite vám nenapíše nejakú hlášku typu : !!!ERROR!!! = TOTO S TÝMTO FOTOAPARÁTOM NEODFOTÍŠ, POTREBUJEŠ OKAMŽITE NOVÝ 🙂 Toto sa určite nestane. Dnešná technika, aj tá najlacnejšia je naozaj na takej úrovni, že si poradí s čímkoľvek.

Prečo potom nie sú fotografie podľa vašich predstáv?

Pretože ste v danej chvíli, v daných svetelných podmienkach, nezvolili vhodné nastavenia. Všeobecne sa odporúča fotiť v manuálnom režime, čo je aj podľa mňa najlepšie, pretože iba tak máte výsledné fotografie vo svojich rukách a iba tak môžu byť fotografie presne podľa vašich predstáv.

Ale iba v prípade, že nastaveniam Clony, Času a ISO rozumiete, že viete aké voliť a prečo, viete aj ako spolu súvisia a ako ovplyvňujú výslednú fotografiu.

Ak tomu zatiaľ nerozumiete, je podla mňa lepšie zvoliť automatický režim. V automatickom režime si fotoaparát v daných podmienkach zvolí sám tieto nastavenia Clony,Času a ISO a snaží sa zvoliť vždy tie najvhodnejšie.

Nastavenia pri tejto fotografii: f/1,2, 1/125, ISO 1600

Je možné, že fotografia nebude aj tak podľa vašich predstáv. Napríklad váš fotoaparát odfotí s bleskom a vám sa to nemusí vždy páčiť. Váš fotoaparát vám ale tým bleskom vlastne hovorí, že na fotografovanej scéne je pre vašu techniku málo svetla a že by bolo dobré ju dosvietiť.

Alebo v automatickom režime fotoaparát zaostruje sám na miesto, ktoré uzná za vhodné a to nemusí byť totožné s tým, kam chcete zaostriť vy. Výsledok je potom neostrosť na fotografiách.

Vplyv techniky na fotografie

Samozrejme, že technika má vplyv na výsledné fotografie. Profesionálne objektívy vám dávajú napríklad možnosť voľby väčšej clony, teda môžete si lepšie poradiť aj v horších svetelných podmienkach a fotografie odfotené profesionálnym objektívom budú mať aj krajšiu kresbu.

Profesionálne zrkadlovky/bezzrkadlovky vám zase dajú lepšiu kvalitu fotografií a rôzne iné výhody a technické vychytávky, napríklad možnosť voľby väčšej citlivosti ISO. Opäť ale musím napísať, že ak nerozumiete tým základným nastaveniam Clony, Času a ISO, fotografie sa vám nemusia dariť ani s tou najdrahšou technikou, alebo minimálne nedokážete urobiť fotografie podľa vašich predstáv, alebo využiť potenciál takejto techniky.

A platí to aj naopak. Ak týmto nastaveniam rozumiete, dokážete odfotiť krásne snímky aj s lacnejšou, neprofesionálnou technikou.

Porovnajte napríklad tieto fotografie.

Niektoré sú odfotené technikou v cene cca 1000 Eur (staršia zrkadlovka Canon EOS 30D cca 900 Eur, objektív Canon EF 50mm f1,8 cca 120Eur), ostatné profesionálnou technikou v hodnote cca 4700Eur (fotoaparát Canon EOS 5D Mark IV cca 2200Eur, objektív Canon EF 50mm f/1,2 L USM cca 1500 Eur). Dokážete rozoznať, ktoré fotografie boli odfotené tou drahšou a ktoré lacnejšou technikou?

V obidvoch prípadoch som sa snažila zvoliť čo najvhodnejšie nastavenia clony, času a ISO, aby boli fotografie v daných podmienkach čo najlepšie. Práve preto môžete mať teraz problém určiť, ktoré z nich sú odfotené tou drahšou technikou a ktorá lacnejšou.

Posledný parameter

Rozobrali sme si päť parametrov – svetlo, techniku a nastavenia Clony, Času a ISO. Ale máme tu ešte jeden a najmä v začiatkoch sa o ňom hovorí málo. Ten parameter ste VY.

  • Ako chcete, aby fotka vyzerala?
  • Chcete ju mať svetlejšiu, alebo tmavšiu?
  • Chcete mať pozadie rozostrené viac, alebo menej?
  • Chcete mať pohyb zobrazený, alebo nie?
  • Akú techniku máte k dispozícii?
  • V akých svetelných podmienkach fotografujete?
  • Viete, kde nastavíte a zmeníte hodnoty Clony, Času a ISO?

Opäť popíšem príklad a vraciam sa k tomu, prečo vám moje nastavenia nemusia pomôcť. Napríklad vám popíšem, že pri tejto fotografii som mala nastavené takéto hodnoty: clona f/2,5, čas 1/125, ISO 100. Na mojej fotografii je veľmi rozostrené pozadie, čo sa mne aj veľmi páči. Ale páči sa to aj vám? Chcete to takto?

Ak nie, moje hodnoty vám nepomôžu. Pretože ak zmeníte clonu tak, aby pozadie bolo rozostrené menej, fotografia bude pri zachovaní ostatných hodnôt Času a ISO tmavšia a ešte ju môžu ovplyvniť aj aktuálne svetelné podmienky, v ktorých práve fotografujete. Takže moje nastavenia sú vám na nič.

Ďaľší príklad:

Mojim zámerom bolo, aby na tejto fotografii bol pohyb zobrazený. To som podporila aj voľbou/nastavením dlhšieho času 1/60sek.

Ja vám ale teraz nemôžem napísať, zvoľte vždy čas 1/60sek., pretože vašim zámerom nemusí byť, aby bol pohyb na fotografii zobrazený, ako v mojom prípade. Väčšinou je to práve naopak. Preto vám je moje nastavenie na nič. Práve táto konkrétna hodnota času vám môže ešte spôsobiť problémy a na vašich fotografiách môže vzniknúť nežiadúce rozostrenie.

Celé to môže znieť veľmi zložito. Sú to technické veci a ak, ako napríklad aj ja, nie ste technický typ, môžete v tom mať úplný chaos. Ale v skutočnosti to nie je až také zložité.

Najdôležitejšie je prijať to, že tu naozaj neexistuje nejaké rýchle riešenie a ako ste sa dočítali, neexistuje nejaký jeden konkrétny návod, alebo konkrétne hodnoty nastavení, ktoré by som vám tu mohla napísať a fungovali by vám vždy.

Píšem z vlastnej skúsenosti, pretože ja som sa týmito nastaveniami niekoľko rokov vôbec nezaoberala. Možno to bolo aj tým, že v mojich začiatkoch som nikdy nenarazila na nejaký jednoduchý návod, alebo kurz, kde by tieto nastavenia boli zrozumiteľne vysvetlené, kde by vôbec bolo jasne popísané, aké sú tieto nastavenia dôležité. Skutočne som si myslela, že stačí mať v rukách profesionálnu techniku, tá predsa fotí sama.

Realita bola ale iná, plná nevydarených fotografií, tmavých, alebo naopak príliš svetlých, približne v 90% boli moje fotografie úplne neostré.

Z tohto začarovaného kruhu nevydarených fotografií mne pomohlo až naštudovanie a úplné porozumenie týmto nastaveniam, nastaveniam Clony, Času, ISO a ešte nastaveniu ostrenia.

Až po tom sa mi vo fotografii otvoril úplne nový svet, zistila som, že je to vlastne veľmi jednoduché, fotografie sa mi začali konečne dariť a ja som mala z fotografovania radosť.

Ak chcete vedieť v rôznych situáciach nastaviť vašu zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku tak, aby sa vám fotografie už vždy podarili presne podľa vašich predstáv

v online kurze

Ako fotiť digitálnou zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

postupne, jednoducho a zrozumiteľnou formou spoznáte nastavenia Clony, Času, ISO a OSTRENIA. Naučíte sa, ako tieto nastavenia ovplyvnia vaše fotografie a aj prakticky, kde ich na vašom fotoaparáte nastavíte.

Zhrnutie

Aby sa vám fotografie podarili podľa vašich predstáv, zvoľte čo najvhodnejšie nastavenia Clony, Času a ISO. Najvhodnejšie v aktuálnych svetelných podmienkach a najvhodnejšie pre vašu techniku.

Ak neviete, ako na to, fotografia sa vám z rôznych príčin nedarí, vyskúšajte automatický režim, váš fotoaparát si určite poradí.

Ak ale túžite mať výsledné fotografie vo svojich rukách, odporúčam vám zoznámiť sa s týmito nastaveniami pre vás najvhodnejšou formou – kurz, online kurz, kniha, návod…. Vo fotografii sa vám potom otvorí úplne iný svet a fotografie sa vám začnú dariť.

Verím, že vám tento článok pomohol a že už rozumiete tomu, čo sú to tie nastavenia, prečo vám nedokážem jednoznačne odpovedať, ak sa ma spýtate, aké nastavenia by ste mali zvoliť a najmä, prečo vám moje nastavenia vôbec nemusia pomôcť. Ak by ste mali k tejto téme akúkoľvek otázku, napíšte mi na email inspiracie@mariagasparova.sk, alebo v skupine na facebooku Mamy fotografky.

PS. Ešte na koniec pridávam odpoveď na otázku z článku: Ktoré fotografie boli odfotené drahšou a ktoré lacnejšou technikou?

Foto č.1 a č.4 boli odfotené tou lacnejšou. Uhádli ste?

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov