Metóda Wima Hofa

V mojich článkoch som sa doteraz vždy venovala iba fotografii. Hlavnou témou dnešných dní a najväčším strašiakom sa ale stal korona vírus.

V súvislosti s ním nám mnoho odborníkov radí posilňovať imunitu a práve preto by som s vami chcela zdieľať moju skúsenosť s jednou účinnou metódou posilnenia imunitného systému, s metódou Wima Hofa. Verím, že môže pomôcť aj vám, pričom ale nejde iba o nejaký moderný trend. Táto metóda je vedecky overená a môžete ju vyskúšať aj hneď a u vás doma.

Ak ma sledujete aj na facebooku, pravdepodobne ste postrehli, že sa otužujem. A určite ste aj vy už mnoho krát počuli o tom, ako otužovanie posilňuje imunitu a aj ja som o tom v minulosti počula mnoho krát.

K tomu, aby mňa niečo prinútilo dobrovoľne vstúpiť pod studenú sprchu a neskôr aj uprostred našej slovenskej zimy do ľadového jazera, som ale ja osobne potrebovala omnoho viac, ako iba univerzálne frázy typu: Budete zdravší a posilní to imunitu. Potrebovala som skutočne veľmi silné a presvedčivé „PREČO“. A práve to som našla v metóde Wima Hofa.

Kto je to Wim Hof?

The Iceman, (ne)obyčajný muž, pôvodom z Holandska, má tisíce fanúšikov a nasledovateľov po celom svete a na konte niekoľko neuveriteľných Guinessových rekordov.

Napríklad vyšiel na Kilimanjaro za rekordný čas iba v šortkách, rovnako iba v šortkách vystúpil do výšky 6700m.n.m. Mount Everestu, zabehol maratón v namibijskej púšti bez vody, dal sa zasypať na dve hodiny ľadom, preplával pod ľadom 66 metrov iba na jeden nádych, alebo si bosý zabehol polmaratón nad arktickým kruhom, samozrejme opäť iba v šortkách.

To, čo mňa ale najviac presvedčilo, bol dokument o výskume, pri ktorom si dal pod dozorom lekárov a vedcov vpichnúť do tela baktériu, ktorá má veľmi rýchly nástup choroby a spôsobuje vysoké horúčky. Spolu s ním si rovnakú baktériu nechalo vpichnúť viacero dobrovoľníkov, pričom zatiaľ čo u nich sa choroba veľmi rýchlo prejavila a všetci dostali vysoké teploty, Wim Hof iba dve hodiny robil svoje dychové cvičenia a ako neskôr popísal, chvíľku cítil iba ľahkú bolesť hlavy.

Svoje dychové cvičenia následne naučil niekoľkých obyčajných ľudí a tí mali rovnaké výsledky, čo prinútilo vedcov a lekárov uznať, že je v silách človeka ovplyvniť vlastný imunitný systém.

Metóda Wima Hofa

Metóda Wima Hofa má viacero pozitívnych benefitov pre naše telo, vplýva na našu koncentráciu, kondíciu a najmä imunitu, doslova trénuje imunitný systém, aby vydržal viac a práve preto som vám o nej chcela napísať dnes, keď sa všetci obávame nákazy korona vírusom. Je jednoduchá, účinná, môžete s ňou začať aj hneď a v pohodlí vášho domova a aj vy môžete začať trénovať svoj imunitný systém, aby vydržal viac.

Spočíva v troch pilieroch:

  • Dychové techniky
  • Nastavenie mysle
  • Postupné otužovanie

Dychová technika spočíva v tom, že sa zhlboka nadýchnete a vydýchnete a toto zopakujete 30 krát po sebe. Po poslednom výdychu následne zadržíte dych na čo najdlhšiu dobu. Keď budete cítiť potrebu nadýchnuť sa, tak sa zhlboka nadýchnite a zadržte dych ešte aspoň na 10 sekúnd a potom vydýchnite. Celé toto cvičenie následne zopakujete ešte 3 krát.

Pri takomto dýchaní v tele prebieha viacero biochemických procesov,  zjednodušene napíšem, telo sa prekysličuje, ale čo je v tomto období najdôležitejšie, dochádza k zvýšenej reakcii imunitného systému a ten si potom ľahšie poradí s infekciami, alebo vírusmi.

Cvičenie by sa malo robiť niekoľko krát týždenne a v období, keď máte pocit, že na vás niečo lezie, aj niekoľko krát denne.

Upozornenie: Pri cvičení môžete cítiť mravčenie v končekoch prstov, šumenie v ušiach alebo aj ľahké točenie hlavy, preto robte toto cvičenie vždy na bezpečnom mieste.

Ďaľšie informácie

Keďže nie som vyškolený inštruktor a s touto metódou mám skúsenosti iba cca 7 mesiacov, nerada by som uvádzala ďaľšie, možno aj neúplné informácie, napríklad aj o postupnom otužovaní, alebo nastavení mysle. Radšej vám uvediem niekoľko užitočných odkazov, kde sa môžete o tejto metóde dozvedieť všetky ďaľšie podrobnosti:

– najmä oficiálna stránka Wima Hofa, facebook fun page, alebo instagram.

– zoznámiť s touto metódou sa môžete aj prostredníctvom vyškolených, slovenských (ale aj českých) inštruktorov. Viac info v skupine na faceboku wim hof method – slovakia.

Verím, že ak vás táto metóda oslovila, nájdete si k nej svoju vlastnú cestu, rovnako ako ja a rovnako sa aj vy presvedčíte aj o jej pozitívnych účinkoch pre vaše telo.

Mária Gašparová
Viac ako jedenásť rokov sa venujem fotografii, som mamou fotografkou a som profesionálnou newborn fotografkou. Som autorkou projektu Mama fotografkou, v ktorom poskytujem ženám, mamám, začínajúcim fotografkám a newborn fotografkám jednoduché, ucelené a zrozumiteľné návody, ako odfotiť krásne fotografie detí, alebo bábätiek a ako ďaľšími úpravami fotografie ešte vylepšiť a dodať im profesionálny vzhľad. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov

  • eBook zdarma MAMA FOTOGRAFKOU

    Inšpiratívny eBook o prepojení materstva a fotografie s konkrétnymi radami a tipmi, ako odfotiť deti čo najkrajšie, alebo ako vylepšiť fotografie vo Photoshope

  • Najnovšie články
  • Kategórie