Výhody a nevýhody podnikania vo fotografii v porovnaní s klasickým zamestnaním

Moja dobrá priateľka mi nedávno rozprávala o tom, ako je unavená z veľmi skorého ranného vstávania, z toho, že musí byť každý deň na 6:00 vpráci a stráviť tam presne stanovený čas. Takto začal náš rozhovor, v ktorom sme rozoberali a porovnávali naše profesie.
Pri tomto rozhovore mi napadlo, že vám o ňom neskôr napíšem. Mnohé z vás ma totiž na sociálnych sieťach sledujete aj preto, že vás láka stať sa profesionálnou newborn fotografkou a možno vám tento článok pomôže rozhodnúť sa, či je takéto podnikanie práve pre vás.

V článku nájdete porovnanie rôznych výhod a aj nevýhod podnikania a klasického zamestnania, ktoré sme v tomto rozhovore s kámoškou rozobrali. Verím, že môže byť pre vás inšpiratívne zamyslieť sa nad každou z nich, aj keď mnohé možno poznáte a sú pre vás samozrejmosťou.

Zárobok a pracovný čas

Ako už viete, podnikám vo fotografii a moja spomínaná blízka priateľka je zamestnaná v zdravotníctve (nie na Slovensku). V tomto rozhovore sme sa bavili aj o finančnej stránke našich povolaní a skonštatovali sme, že pre získanie rovnakého príjmu:

  • musí ona pracovať celý mesiac, byť každé ráno na 6:00 v práci a stráviť tam presne stanovený počet hodín.
  • mne stačí odfotiť sedem – osem bábätiek, pracovať v podstate iba sedem/osem dní, pričom časovo som obmedzená iba pri samotnom fotení klientov, fotografie už ale upravujem iba v čase, ktorý mi vyhovuje

Obidve sme skonštatovali, že nás naša práca veľmi, ale naozaj veľmi baví a je nám v podstate koníčkom. Ona, ako som už písala v úvode, ale podotkla, že jej na práci prekáža to skoré ranné vstávanie a neustále obmedzenie časom. Mne na fotení bábätiek a aj na celom procese úprav fotografií, alebo komunikácií s klientmi, neprekáža vôbec nič.

Mohlo by sa zdať, že je naozaj úžasné podnikať vo fotografii, že to má iba svetlé stránky a samé výhody, ale určite to nie je iba takto ružové. Ako podnikateľka, nie len vo fotografii, ale aj v akomkoľvek inom odbore, musíte počítať aj s nejakými nevýhodami a výzvami.

PN-ka

Začnem hneď čerstvou skúsenosťou, pretože práve včera mi skončila päť dňová kovidová karanténa. Musela som zrušiť  naplánované fotenia a teda som prišla o príjem.

PN-ka (myslím nemocenské, alebo jednoducho napísané náhrada príjmu v čase, keď ste chorá), na ktorú by som mala nárok, je tak nízka, že mi nestojí za to absolvovať proces jej vybavenia. Takže keď som chorá, musím fotenia zrušiť a ostávam bez príjmu. Keď ochorie moja kamrátka, odošle PN-ku zamestnávateľovi, nemusí nič viac urobiť a dostáva výplatu rovnakú, niekedy ešte aj vyššiu, ako keby pracovala.

Straty v čase pandémie, vs. rovnaký príjem

Veľkú časť kovidového obdobia bola táto moja kamarátka doma, pretože na ich oddelení sa v čase pandémie nepracovalo. Napriek tomu ale dostávala takmer rovnakú výplatu. Veľkú časť kovidového obdobia (za minulý rok 2021 to bolo takmer 6 mesiacov) som aj ja bola doma, v povinnom lockdowne, nemohla som fotografovať bábätká, ale straty z výpadkov tohto príjmu mi nikto nenahradil.

Starosti podnikateľa, vs. zamestnanca

Ďaľším rozdielom je, že moja blízka si urobí svoju prácu a má hotovo, ide domov s čistou hlavou. Ja si urobím svoju pácu a začnem myslieť na faktúry, účtovné povinnosti, sledovanie aktuálnych zákonov, jednoducho nestačí byť fotografkou. Musím byť trošku aj ekonómkou, účtovníčkou, IT-čkárkou, musím sa postarať o reklamu atď.. Pri klasickom zamestnaní sa ničím z toho nemusíte zaoberať, všetko je na zamestnávateľovi.

Strava

Moja priateľka dostane zdarma vo svojej práci kompletný obed, pričom má ešte nárok zobrať si domov ďaľšiu porciu za zvýhodnenú cenu. Ako podnikateľka si musíte stravu zabezpečiť sama.

Investície do vybavenia potrebného k práci

V prípade zamestnania vám vybavenie potrebné k práci zabezpečuje zamestnávateľ. Ak začnete podnikať, všetko si musíte zabezpečiť sama. Ak sa napríklad niečo pokazí v nemocnici, kde táto moja priateľka pracuje, zamestnávateľ sa postará o opravu, prípadne náhradu. Ak sa mne pokazí fotoaparát, alebo čokoľvek iné, musím sa postarať o opravu, alebo náhradu ja sama. Čo samozrejme nie je zadarmo a stojí to aj nejaký čas.

Investície do vzdelania

Ak sa chcem niečo nové naučiť, všetky kurzy a vzdelanie si samozrejme hradím sama. Ak si chce v rámci svojej profesie kvalifikáciu zvýšiť moja kamarátka, väčšinu kurzov jej hradí zamestnávateľ.

Ďaľšie príjmy

Obidve máme aj ďaľšie príjmy. Ona ako zdravotná sestra navštevuje klientov aj súkromne a ja som vytvorila niekoľko eBookov a online kurzov pre začínajúce fotografky, ktoré je možné zakúpiť na mojom webe. Rozdiel je v tom, že ona má na získanie ďaľších príjmov iba obmedzený čas po pracovnej dobe, napríklad poobedia, alebo víkendy. Ak ja chcem vytvoriť nový kurz, alebo vylepšiť niektorý z mojich kurzov, nechám si na to toľko voľného času, koľko potrebujem.

(Ne)Istota príjmu

Ako zamestnankyňa má moja kamarátka v podstate stály, pravidelný príjem. Môže sa spoľahnúť, že aj tento, aj na budúci mesiac jej na účet pribudne určitá suma. Ja naopak nikdy nemôžem počítať s nejakou konkrétnou sumou. Aj keď fotenie bábätiek mi prináša pravidelný príjem, musím skonštatovať, že nikdy sa v podstate na tento príjem nemôžem na 100% spoliehať a nikdy nemôžem na 100% počítať s určitou sumou. Jednoduchšie napísané, nikdy neviem, koľko zarobím.

Istota zamestnaneckého príjmu je ale tiež iba relatívna. Zamestnávateľ vás totiž môže kedykoľvek prepustiť a vy môžete niekedy aj doslova zo dňa na deň prísť o svoj príjem.

Zhrnutie

V tomto článku som popísala mnoho nevýhod podnikania. Ak by ste sa ma ale spýtali, či by som si fotografiu zvolila znovu, odpoveď by bola jednoznačne áno. Napriek všetkým týmto nevýhodám, sú pre mňa, ako ženu a najmä mamu, výhody podnikania vo fotografii tak dôležité, že by som v tejto chvíli moje podnikanie nikdy nevymenila za zamestnanie. Zámerne som napísala v tejto chvíli, pretože každá z nás sa mení a v rôznych časových obdobiach sú pre nás dôležité iné priority.

A pre mňa je už niekoľko rokov tou najdôležitejšou prioritou ČAS. Čas, ktorý som vďaka môjmu podnikaniu mohla venovať deťom, je pre mňa nenahraditeľný žiadnymi inými výhodami.

Čas, keď v pokoji sedím a sledujem bez výčitiek tréning mojej dcéry… Čas, keď sú choré a ja sa im môžem naplno venovať… Čas, keď som s nimi mohla v pokoji písať prvé úlohy… Čas, keď boli malé a ja som sa im naplno venovala… Čas, ktorý im môžem venovať počas každých prázdnin…

Ale napríklad aj čas pre mňa, keď si môžem ráno v pokoji vypiť kávičku, zacvičiť jógu a nemusím sa v strese ponáhľať do žiadneho zamestnania. Čas, ktorý trávim prácou, ktorá ma veľmi baví. Vytvárať pre rodiny krásne spomienky na prvé dni ich bábätka ma veľmi napĺňa.

Čas a v neposlednom rade aj nemalé finančné prostriedky, ktoré som počas rokov investovala do seba, do vzdelávania v odbore, zvyšovania kvalifikácie, zlepšovania sa vo fotografovaní, v úpravách fotografií a budovania môjho podnikania sa mi už roky niekoľkonásobne vracia v podobe času, ktorý môžem tráviť s mojou rodinou, tráviť niečím, čo je pre mňa veľmi dôležité.

Aké je vaše „PREČO“?

Ujasniť si, PREČO chcete byť fotografkou, vám môže pomôcť prekonávať akékoľvek výzvy spojené s podnikaním vo fotografii, pomôže vám ísť ďalej aj vo chvíľach, keď nebude všetko úplne jednoduché. Každá z nás má rôzne priority a tie sa môžu v priebehu nášho života aj meniť. Mojim silným PREČO, ktoré mi pomáha prekonávať všetky výzvy spojené s podnikaním, je:

  • ČAS
  • MOŽNOSŤ ROBIŤ TO, ČO MŇA VEĽMI BAVÍ

Vaše PREČO môže byť rovnaké, ale môže to byť aj úplne niečo iné. Od silného zmyslu pre prácu s deťmi, cez chuť vytvárať rodinám krásne spomienky v podobe fotografií, po silnú vnútornú túžbu robiť niečo kreatívne. Vo fotografii vás môže poháňať naozaj čokoľvek .

Ak sa teda rozhodujete, či vstúpiť do vôd podnikania vo fotografii, odporúčam vám zvážiť vaše PREČO a tiež sa zamyslieť nad tým, aké sú vaše priority. Čo je pre vás v tomto období dôležité? Chceli by ste mať pokoj, neriešiť žiadne zbytočnosti a mať istotu pravidelného príjmu? Potom je pre vás vhodnejšie zamestnanie. Ak vám ale nevadí riešiť aj podnikateľské prekážky, nebojíte sa výziev a chcete si vedieť svoj čas rozdeliť po svojom, potom je pre vás podnikanie vhodné.

Je tu samozrejme aj stredná cesta. Ak chcete začať, ale napriek tomu potrebujete mať istotu pravidelného príjmu, začnite fotografovať popri zamestnaní, alebo napríklad ako ja kedysi, popri materskej dovolenke. Odfoťte klientov napríklad cez víkend, alebo po pracovnej dobe. Takto si zabezpečíte istý príjem, ale zároveň môžete postupne začať podnikať.

Ak by ste sa chceli ešte o čomkoľvek v súvislosti s podnikaním vo fotografii poradiť, napíšte mi na email inspiracie@mariagasparova.sk

Mária Gašparová
Mária Gašparová je mamou dvoch dcér, nadšenou fotografkou a profesionálnou newborn fotografkou. Fotografii sa venuje už viac ako dvanásť rokov a prostredníctvom projektu Mama fotografkou už niekoľko rokov zdieľa svoje skúsenosti, ukazuje začínajúcim fotografkám jednoduché a zrozumiteľné návody, ako odfotia krajšie fotografie detí, alebo maličkých bábätiek. Mária je autorkou jedinečného online kurz newborn fotografie>> Je autorkou aj inšpiratívneho eBooku o fotografovaní detí>> Viac informácií o Márii nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracovania osobných údajov